Обсъждат оставката на Борисов, премиерът липсва в зала

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
755

В отсъствието на премиера Бойко Борисов започна обсъждането на оставката на кабинета „Борисов“. На пленарното заседание присъства част от кабинета.Червеният депутат Петър Курумбашев настоя в залата да бъдат поканени премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков, които липсваха на обсъжданията. „Редно е премиерът да присъства. Това е част от нормалния и цивилизован начин, когато се предава властта“, аргументира се Курумбашев.


Последва светкавичната реакция на депутатите от ГЕРБ, които тутакси защитиха Борисов.

Председателят на парламентарната група на мнозинството Красимир Велчев обясни, че сутринта се е чул с премиера и той го попитал: „Какво правим днес? Ще има ли хора от опозицията? Ние с нашите хора се срещнахме“.

„Аз му казах, че не знам. Вие сте много непредвидими, вчера секторът на опозицията беше празен. Не се ангажирах с това мнение да го поканя, обясни Велчев в пленарната зала, като имаше предвид отсъствието на депутатите от левицата на вчерашното заседание на парламента.

„Не смятайте, че щом ви хрумне на вас, ще идвате на работа. Той има и други задачи, той още е премиер и отговаря за управлението на държавата. Не може три години и  половина да изпълняваме капризите на хора, които не искат и да работят“, отсече Красимир Велчев. В крайна сметка предложението на Курумбашев не беше прието от депутатите.

По време на дебатите лидерът на ДСБ Иван Костов призова президентът Росен Плевнелиев да започне консултации за намиране на съгласие относно истинските причини, заради които хората излязоха на улиците – високи сметки за ток, загуба на работни места, замразяване на доходите.

„Президентът следва да покани и да чуе всички мнения на протестиращите, да чуе становищата на изпълнителната власт, контролните органи, профсъюзите и на политическите партии. И да представи този консенсус за излизане от кризата. Нужен е консенсус, за да започне битка с монополите“, заяви Костов.

Според него свикването на Велико народно събрание за промяна в Конституцията няма да реши проблемите на хората. Съществувал и риск за подмяна на истинската причина, която изведе хората на улицата. Костов припомни, че сините нееднократно лансират идеята за ВНС и по думите му постепенно обществото узрява за това. Как Великото народно събрание ще реши тези проблеми, попита риторично Костов. По негови думи дебатът трябва да се върне върху основните искания на протестиращите

Костов е категоричен, че ако ако няма консенсус по основните проблеми, няма гаранция следващото НС ще приема тази битка.

„Борисов предложи мерки, които не са изпълними, например отнемането на лиценза на ЧЕЗ. Не може да започне легитимна битка с монополите, ако няма промяна в законодателството. Премиерът е бил заблуден или заблуди общественото мнение, че отнема лиценза“, каза още Костов. Същото било положението и с намаляването на тока с 8% от месец март, което срещнало острата съпротива на банките.

Не може да зцапочне легитимна битка с монополите без промяна на законодателството, заяви председателят на ДСБ.

„Дали това не истинската причина да подаде оставка, че не могат да се намерят верните решения“, предположи Костов.

Той отново призова президентът да чуе гласа на протестиращите, за да няма подмяна на причините, които изкараха хората на улиците.

Оттук нататък има два пътя – един лош и един добрър, заяви съпредседателят на Синята коалиция Мартин Димитров.
По думите му лошият път е пътят за връщане към комунизма, национализация, отмяна на плоския данък. Димитров го нарече пътя на популизма, който българската икономика няма да може да понесе.

Според съпредседателя на сините за другия път се говори малко, но той е верният. Той призова за разработване на мерки за увеличаване на заетостта, съсредоточаване върху развитието на малкия и средния бизнес, където е голяма част от заетостта.

Басните за национализация са опасни. Ако не спрем басните за връщане на комунизма, сме живи умрели, заяви Димитров. Той отново се върна на лансираната си теза за реформа в регулаторите, като ДКЕВР.

По думите му, докато тези регулатори не запаботят, не влезе в тях гражданска квота, няма как нещата да тръгнат напред. Димитров беше категоричен, че най-големият грях на ГЕРБ е, че са оставили хората на БСП в регулаторите.

Държавата има механизми да се справи с монополите, за да не искат холата крайни мерки, заяви той.
България е вадена и от по-тежки кризи от тази. Кризата през 1997 година беше много по-тежка, посочи Мартин Димитров.

Не мога да остана безучастен, когато тук ни обвиняват, че сме избягали от войната с монополите, заяви в отговор председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.

Ние се борихме, борим се и ще продължим да се борим, но искаме кредит на доверие, допълни той. Той за пореден път нападна предишните управляващи, че са създали монополите и сега оставят на това правителство да се бори с тях.

Дебатът се прехвърли и върху най-доброто решение след оставката – дали да бъде сформиран нов експертен кабинет в рамките на това правителство, или да се свикат предсрочни избори. Първата теза се застъпва само от Синята коалиция, докато Велчев за пореден път заяви, че ГЕРБ няма да влиза в широки коалиции.

dnes.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!