Всеки трети лев идва от сивия сектор

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
265

“Икономическата криза, високата безработица, ниските доходи и недостатъчният данъчен морал са фундаменталните причини за високия дял на сивата икономика в България.”

Това заяви проф. Стефан Петранов при представянето на изследването на Асоциацията на индустриалния капитал вчера. “Онлайн свързването на касовите апарати с НАП и съвместните проверки на данъчни и трудови инспектори дават положителен резултат, но не могат да решат основните проблеми в българската икономика”, добави той.

Проучването показва, че през 2012 г. делът на сивия сектор у нас е 32,7% от БВП – с едва 0,6% по-малко спрямо 2011 г. По този негативен показател България заема първо място в ЕС. В съседните страни от Балканския полуостров сенчестата икономика е около 27-28% от БВП, твърди проучването.

Сред най-разпространените нелоялни практики са работата без трудов договор. Масово се декларират минимални суми, върху които се плащат осигуровки, а служителите получават допълнително пари на ръка. Често се случва и плащане на възнаграждения под минималната заплата, показва изследването.

Една четвърт от фирмите посочват, че се отчитат по-големи разходи от действителните и по-ниски от реалните обороти. Друго нарушение е неиздаването на фактури и избягването на плащане на ДДС.

Едва 4,2% от анкетираните фирми смятат, че всички продажби в икономиката се фактурират. През 2011 г. 25% са били на това мнение. Драстично са намалели и служителите, които са убедени, че всички декларират реалните си доходи.

Според бизнеса намаляването на административната тежест и въвеждането на повече електронни услуги би довело до свиване на сивия сектор. “Най-важното обаче е всички фирми да са равни пред закона. Работодателите казват: “Докато Темида си затваря очите, това ще е положението”, каза доц. Емилия Ченгелова.

Хората трудно приемат, че не трябва да работят на черно заради ниските доходи. Те предпочитат да получават малко повече пари сега и не се интересуват каква ще е пенсията им след време, посочиха авторите на проучването.

Коректният бизнес губи пазари и печалба

Близо две трети от фирмите у нас се оплакват, че нелоялната конкуренция от сивия сектор им създава трудности при намирането на качествен персонал според изследване на Асоциацията на индустриалния капитал в България. 57% казват, че големият дял на неформална икономика прави намирането на инвестиции по-трудно.

Неспазването на законите от некоректни работодатели свива продажбите и печалбите на изрядните фирми, които губят пазари и клиенти, конкурентоспособността им намалява, а рискът от фалит се увеличава, показва изследването.

Положителна новина е, че делът на компаниите, които плащат заплати по банков път, се е увличил до 63,6%. Това показва нагласа у работодателите да прилагат принципите на корпоративна социална отговорност и да бъдат в светлата част на икономиката.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!