Защо Лондон ще остане финансов център на Европа и след Brexit

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
513

Трите причини разкрива Симеон Дянков

След вота за Брекзит, в ход е състезание кой ще наследи Лондон като финансова столица на Европа. „Знаем, че групи от Ситито планират да се преместят в Дъблин, Амстердам, Франкфурт и Париж”, обяви френският министър-председател Манюел Валс скоро след референдума. И други държави от ЕС имат намерение да откраднат работни места от Великобритания в сферата на финансовите услуги. Дори икономическият министър на България, най-бедната страна в ЕС, покани бягащи от Лондон. Но в действителност Лондон ще остане финансова столица на Европа. В това е убеден бившият вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков, който публикува днес своя статия по темата в изданието Theconversation.com.

Според Дянков има три причини за продължаването на доминацията на британската столица във финансовите услуги:

1. Превъзходството на британската съдебна система в отстояване принципите на правовата държава, включително защитата на кредиторите и акционерите.

2. Превъзходството на университетското образование на Великобритания в областите икономиката и финансите в сравнение с конкурентни държави от континента.

3. Данъчните регулации и тези за заетостта на Острова, които са благоприятни за индустрията и печалбите.

Защитата на интересите на кредитори и акционери от конкуренти е очевидно важно за привличането на компании, предлагащи финансови услуги. И в това отношение Великобритания е доста напред в сравнение с останалата част от Европа. Според доклада на Световната банка Doing Business Великобритания е на 4-о място в света добра защита на акционерите, заставайки само след Хонконг, Нова Зеландия и Сингапур. Франция е на 29-о място, Германия е на 49-о.

По отношение защитата правата на кредиторите, Великобритания е на 19-о място в света, а Франция и Германия са съответно на 79-о и 28-о места. Разбира се, законодателството в Европа може да се промени и финансовите инвеститори да станат по-добре защитени в Париж или Франкфурт, но това ще отнеме години, смята Дянков.

По отношение на образованието, пазарите изискват отлично и тънко познаване на икономиката и финансите, както и познаване в дълбочина на законодателството по отношение на финансовите услуги. Тук британските университети водят пред европейските в предлагането на качествено образование. В последнот опроучване за икономическо образование, има 6 британски университета в Топ 50 и само 3 от континента – един от Холандия и 2 от Франция. Четири от Топ 5 магистърски програми по финанси в Европа са в Лондон (петата е INSEAD край Париж).

А по отношение на регулациите в данъчната политика и заетостта, финансовият сектор на Острова се ползва от по-ниски ставки на корпоративните данъци и по-гъвкави изисквания за заетост в сравнение с Германия и Франция. В класацията Doing Business на Световната банка по отношение размера на данъците Великобритания се нарежда на 15-о място в света, доста преди Германия, която е на 72-ро място и Франция (87-о). По отношение на заетостта Великобритания е доста по-гъвкава. А това е крайно важно за финансовия сектор, зависим от цикличността, който годишно назначава и уволнява десетки хиляди професионалисти, подчертава Дянков.

Уязвими области

Все пак във финансовата индустрия има доста различни дейности, и някои от тях са доста по-уязвими от Брекзит. Сред тези дейности е валутната търговия на пазара евро-долар, който дневно генерира обеми от 2 трилиона долара. В момента над 70% от евро търговията се извършва в Лондон, сравнено с 11% в Париж и 7% във Франкфурт, според банката за международен сетълмент. Европейската централна банка вече се опита да забрани на клиринг къщи извън Еврозоната да търгуват евро. Но през 2015 г. Върховният съд на ЕС се обяви против тази забрана.

Следователно опасността за Лондон от Брекзит може да е преувеличена и той да не загуби статуса си на финансов център, въпреки че никога не е бил част от Еврозоната.

Застраховането е друг сектор, чиято европейска активност е високо концентрирана в Лондон и където Брекзит може да „удари”. Но основните конкуренти на Великобритания са в Азия (Сингапур и Токио) и САЩ. Достъпът, който Лондон има до европейски пари се базира на близостта и историческите отношения, не на членството в ЕС. Накратко, дори на застрахователния пазар е трудно да се види бързо оттегляне от Лондон.

Но Брекзит може да има негативен ефект за Лондон по отношение на позицията му на най-добре регулирания финансов център. Следвайки несигурността около излизането от ЕС, азиатските и американските пазари може да „откраднат” някои бизнеси от Ситито. Първосигналната реакция на правителството на такова развитие може да е да ерозира някои от финансовите регулации с цел да привлече повече инвеститори. Подобен отговор няма да е успешен, тъй като Лондон е привлякъл немалко таланти именно защото е място за чисти бизнес практики. Но дори и при такава възможност, Лондон надали ще загуби короната си на глобален финансов център, завършва анализа си Симеон Дянков.

economic.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!