Условия за придобиване на британско гражданство на деца родени във Великобритания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1943

Британското граждансто на деца на европейски граждани (ЕГ) живеещи в UK, се определя от британското законодателство и по специално от „British Nationality Act 1981(BNA 1981)“. Значение за придобиването му имат различни фактори, между които, кога е родено детето, къде е родено и какъв е бил статутът на родителите му по време на раждането му. Голямо значение има упражняването на европейските права от родителите на детето, ако то е член на семейството на ЕГ. Съществуват различни законови основания за придобиване на британско гражданство, но основно практическо значение за българите има правото на британско гражданство според разпоредбата на „аrticle 1 (1)(b) BNA 1981“, според която децата придобиват британско гражданство, ако към момента на раждането им, родителите са “Settled” в UK или имат британско гражданство. Терминът “Settled”, с оглед на европейското му значение, е равнозначен на придобиване на постоянно пребиваване в UK от родителите.
Като доказателство за квалифицирано гражданство по горепосочената правна норма , за деца родени преди 1/07/2006г, ако кандидатстването е направено чрез бащата, е необходимо да се предостави и акт за бракосъчетание.
Друго условие, на които трябва да отговаря детето е свързано с датата на раждане:
• За деца родени преди 2/10/2000г., родителите трябва да са упражнявали европейските си права според Директива 38/2004 към момента на раждането на детето.
• За деца, които са родени между 2/10/2000г и 29/04/2006г., родителите е необходимо да имат документ за постояно пребиваване, като „Indefinite Leave to Remain“, “Permanent residence” или документ за Натурализация към датата на раждането на детето.
• Ако детето е родено след 30/04/2006г., то има само право на британско гражданство само, ако родителите могат да докажат, че са упражнявали европейските си права 5г. преди раждането на детето.

Значение за придобиване на гражданство на децата имат и периодите преди влизането на съответната страна в ЕС, когато правото на пребиваване е било определяно според вътрешното законодателство на Великобритания а не по европейските правила. За България значение има датата на приемане в ЕС на България, 1/01/2007г. Според въпросните правила, българите могат да придобият постоянно пребиваване само след тази дата, като в необходимият 5г период, може да се включат периодите преди приемането на страната в ЕС. За децата обаче, ще съществува право на британско гражданство само ако са родени след 1/01/2007. Ако родителите на детето са осъществявали европейските си права в UK, като студенти или самоосигурени лица преди приемането на страната в ЕС, те трябва да демонстрират, че са имали достатъчно средства да се издържат през този период, както и че са притежавали пълна медицинска застраховка.
Особенни правила са в сила по отношение на придобиването на статут на постоянно пребиваване при получаване на помощи. Според европейското право, гражданите на ЕС имат право да ползват обществените фондове във Великобритания, но има и изключения, ако има основания да се счита, че те се ползват от обществените фондове приемуществено, което може да рефлектира на статута и кандиданстването им за докумнет потвърждаваща постоянното им пребиваване в UK. Такива са случаите например, когато европейските граждани работят само няколко часа на седмица и пребиваването им в UK зависи от получаването на някои от следните помощи:
• „Income support and income-based jobseeker’s allowance.
• Housing and homeless assistance.
• Housing and council tax benefit.
• Working family’s tax credit and other forms of tax credits (see exception in
• paragraph 16.4).
• Child benefit“
Получаването на някои помощи, като “child tax credit” и “working tax credit”, ако родителите работят на пълно работно време и ако всички други условия са изпълнени, не би трябвало да засегне правото им на придобиване на постоянно пребиваване.
Не така стои въпросът при безработните, които са получавали помощи повече от 6 месеца. На практика макар и да не е абсолютно правило, ползването на помощи за повече от 6 месеца може да осуети придобиването на постоянно пребивававне, като всичко зависи от конкретният случай и тълкуването на доказателствените средства от Home Office. Основният критерий за преценка при взимането на негативно решение е свързан с това, откъде идват преобладаващо доходите, от трудово правоотношение или бизнес или от обществените фондове. Всеки случай се решава според конкретните факти.
Статиите от тази рубрика дават обща справка и коментар по темите и не трябва да се разглеждат, като правен съвет по индивидуaлни казуси.
Ако имате въпроси във връзка с тази статия, се свържете с Адвокат Явричев на телфон: 07877675428

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!