Туристическата индустрия се подготвя за втора вълна на коронавируса

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
109

Внезапните политически решения за карантина спъват възстановяването и е необходима по-голяма координация, според лобистки групи

Снимка: архив Ройтерс

Внезапните задължителни карантини, като тази, въведена от правителството на Великобритания за пристигащите от Испания, са катастрофа за туристическата индустрия, която се подготвя за втора коронавирусна вълна, твърдят лобистки групи, цитирани от онлайн изданието Politico.

Тъй като случаите на COVID-19 се увеличават в някои части на Европа, туристическият сектор се подготвя за нов спад, за който бюджетният авиопревозвач Ryanair заяви, че е неговият „най-голям страх в момента“.

Индустрията е уверена, че е много по-добре подготвена, отколкото когато първата вълна удари през март. Тогава авиокомпаниите и туристическата индустрия бяха напълно неподготвени за затваряне на граници и празни самолети и хотели.

Ерик Дрезен от Асоциацията на европейските туристически агенти и туроператори твърди, че браншът е имал време да се подготви, да се преструктурира и да се координира, след като съкрати работна сила и получи правителствени спасителни пакети. Понастоящем слабото състояние на авиационната индустрия означава също, че авиокомпаниите няма изведнъж да се сблъскат с редица клиенти, които искат компенсации за анулирани полети, допълва той.

Лобистката група Airlines for Europe (A4E) коментира пред изданието, че докато втора вълна „очевидно“ ще има финансово въздействие, „индустрията като цяло е много по-добре подготвена, отколкото бяхме през март, главно защото сега имаме план“.

Политически проблеми

Това, което авиокомпаниите и туристическите агенции не могат лесно да планират, са внезапни промени в правителствените политики, докато страните се опитват да овладеят ръста на инфекциите. Гърция отвори и след това затегна правилата на границата си с България. Германия, Белгия и други страни обновяват насоките за пътуване непрекъснато. Великобритания внезапно наложи 14-дневна карантина на пристигащите от Испания.

Британският външен министър Доминик Рааб заяви, че правителството е взело решението „възможно най-бързо“ и защити липсата на известие, като каза, че даването на „неясни съвети“ по-рано ще създаде повече несигурност.

Новият здравен министър Хелън Уитли намекна, че Лондон може да въведе подобни мерки и срещу други страни, ако здравната ситуация там се влоши.
Дрезен обаче определи подобни неочаквани решения на правителствата като „катастрофа“. “Бихме искали да имаме поне някаква координация. Авиокомпаниите, туризмът искат повече координация. Това е най-лошият сценарий“, казва той.

Националните столици са изправени под натиск, за да гарантират, че пандемията няма да излезе извън контрол, като същевременно се опитват да запазят някакво ниво на координация с туристическата индустрия и други страни.

Мерките за целия ЕС, като протокола за безопасност на авиационната безопасност, съгласуван от Агенцията за авиационна безопасност на Европейския съюз и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията, помогнаха за създаването на координиран подход на целия континент, коментира А4Е.

Германският министър на транспорта Андреас Шюер обяви миналата седмица, че под егидата на германското председателство на Съвета министрите на транспорта на ЕС са се споразумели за обща хигиенна политика, включително задължителни маски в самолетите социално дистанциране на летищата.

Европейската комисия също призова за повече координация между националните правителства.

В отговор на новото изискване за карантина на Великобритания говорител на EK коментира: „Приканваме държавите членки да се информират добре за тези мерки“. „Важното от наша гледна точка е, че държавите членки прилагат един и същи подход към региони или страни, които са в една и съща епидемиологична ситуация“, допълва говорителят, като добавя, че Брюксел очаква националните правителства да прилагат карантините за региони и страни по „недискриминационен“ начин.

Объркването след решението на Великобритания показва незабавното въздействие върху туристическия сектор. TUI спря всички полети до континентална Испания от Великобритания, докато Ryanair и easyJet заявиха, че няма да намалят планирания капацитет.

Лобистката група A4E заяви, че подобни мерки ще „ограничат възстановяването на авиокомпаниите“. „Европейската авиация има план за запазване на пътниците в безопасност по време на COVID-19. Всеки трябва да играе роля в това, а политиците трябва да се придържат към плана, да координират и да общуват“, казва се в съобщение на организацията.

“Ако политиците изпаднат в паника и започнат да прилагат национално основани мерки по некоординиран начин, както направиха през март, въздействието ще бъде тежко“, заключава организацията.

По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!