Повече от половината българи подкрепят въвеждането на еврото

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
122

Едва 27% обаче вярват, че страната е готова на този ход, сочи експресно проучване на Евробарометър

Снимка: Архив Ройтерс

54% от българите подкрепят въвеждането на единната европейска валута, става ясно от експресно проучване на Евробарометър, извършено през май 2021 година. Анкетата се провежда в страни, които още не са част от валутния съюз – България, Чехия, Хърватия, Швеция, Румъния, Полша и Унгария.

България планира еврото да замени лева като национална валута от 2024 година. Страната е вече в т.нар. “чакалня” на еврото, тоест механизма ERM II.

Статистиката показва, че подкрепата към единната валута у нас се увеличава с 6 пункта спрямо аналогично проучване през 2020 година. С 6 пункта намалява и броят на хората, които са изцяло против влизането в еврозоната и делът им вече е 44 на сто.

Като цяло подкрепата за еврото в страните извън валутния съюз расте през последните месеци и вече достига 57% (+7 пункта), е видно още от публикацията на Евробарометър.
От проучването обаче е видно, че надделява мнението, че въвеждането на еврото няма да е добро за развитието на българската икономика. Според проучването 49% подкрепят тази тези, като обаче броят им намалява с 4 пункта. Позитивно настроени за развитието на страната след въвеждане на еврото са 47% от хората, като спрямо 2020 година броят им намалява с 5 пункта.

Много малка част от анкетираните в България смятат, че страната ни е готова за еврото – едва 27%, като делът им не се промяна спрямо 2020 година. 66% казват, че България не е готова за еврозоната.

Като цяло подобни са притесненията и в другите държави. Въпреки повишаващата се подкрепа за единната европейска валута едва 23% от всички участващи в проучването са на мнение, че страните им са готови за този ход.

Българите са раздвоени дали приемането на еврото ще означава загуба на контрол върху икономическата политика (47% споделят това мнение, спрямо 46%, които напълно го отхвърлят). Подобно е положението и по отношение на мнението, че членството в еврозоната означава загуба на част от идентичността – 49% са съгласни с него, спрямо 48%, които го отхвърлят.

Възможно най-бързо влизане във валутния съюз на ЕС искат 25% от българите в анкетата на Евробарометър, а 20% настояват това никога да не се случва.

Приемането на единната европейска валута е част от ангажиментите на България, произтичащи от членството в ЕС. Страната няма договорена дерогация, какъвто е случаят с Дания и Великобритания, която обаче вече не е част от общността. Към момента в еврозоната членуват 19 държави от ЕС.

По статията работиха: Деляна Петкова, редактор Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!