Марка на над 150 години бе продадена за рекордните $9.5 млн

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
338

Единственият известен екземпляр на пощенска марка

от 1856 г. бе продаден на търг в Ню Йорк за рекордните 9.5 млн. долара. Известна още като Маджентата от 1 цент, марката с размери 2.5 на 3.2 см бе обявена от аукционната къща “Сотбис” (Sotheby’s) за най-скъпия предмет предвид съотношението между цената и неговото тегло и големина.

Новият притежател на марката от Британска Гвиана (днешната Република Гвиана в Южна Америка) е наддавал анонимно по телефона. Резултатът от търга затвърди репутацията на Маджентата като най-скъпата вещ от този вид в света. Известно е за няколко марки от Британска Гвиана от по 4 цента, но не и за съществуването на друга от 1 цент.

Дейвид Реден, който отговаря за книгите и ръкописите в бизнеса на “Сотбис”, коментира, че всеки път когато марката излезе на търг, за нея се поставят нови и нови рекорди и че около нея непрекъснато се трупа някаква мистика.

Предишният рекорд от 2.87 млн. швейцарски франка (около 2.2 млн. долара) принадлежи на шведската марка, известна като Treskilling Yellow. Той е от 1996 г., а марката за 1 шилинг е от 1855 г. и е известна с това, че е отпечатана в погрешен цвят.

Продавач на Маджентата от Британска Гвиана е фондът на покойния мултимилионер Джон Дюпон, наследник на богатството на химическия гигант “Дюпон”. Той почина в затвора на 72 години през 2010 г., където излежаваше доживотна присъда за убийството през 1996 г. на американския шампион по борба Дейвид Шулц.

Джон Дюпон се сдобива с марката през 1980 г. за 935 000 долара. Автентичността й е потвърдена през 1935 г., а по-рано тази година това бе направено отново от Кралското филателно дружество в Лондон.Маджентата от 1 цент от Британска Гвиана е една от първите пощенски марки в света изобщо. Тя се появява, след като пратката с марки от Великобритания се забавила и местният началник на пощенската служба помолил издател на вестник да отпечата няколко.

Тя е открита през далечната 1873 г. от 12-годишния Л. Върнън Вон от Британска Гвиана. Момчето попаднало на нея, докато ровело из семейни документи, и след известно време я продало на местен колекционер.

Марката се появява във Великобритания през 1878 г., където е купена от граф Филип ла Ренотиер фон Ферари, известен колекционер на марки. Той дарява колекцията си на пощенския музей в Берлин, а след Първата световна война тя се оказва сред репарациите, които Германия плаща на Франция, и е продадена през 1922 г.

Преди да я купи Дюпон, марката сменя няколко пъти собственика си. За последно тя е виждана публично през 1987 г.

Част от приходите от продажбата ще отидат за фондация за защита на дивите животни.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!