Близо 7 хиляди са британците в България, една от най-големите общности е във Велико Търново

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
218

 

Близо 7 хиляди е броят на британците в Република България, една от най-големите общности е във Велико Търново, предаде радио „Фокус”. Това стана ясно по време на пресконференция във Велико Търново, на която кметът инж. Даниел Панов обсъди по-добрата интеграция на британската общност в България, в частност във Велико Търново, с посланика на Обединено Кралство Великобритания Н. Пр. Ема Хопкинс. Тя обясни, че няма точния брой на британските граждани в България, тъй като голяма част от тях не са регистрирани официално.

„Идеята е чрез тази процедура да се повиши броят им и да се улесни регистрацията. Около 7 хил. е броят за България, като във Велико Търново е една от големите общности. Големи общности има и в Ямбол, Бургас, София и Пловдив”, каза Ема Хопкинс. По думите й, до 3 месеца след пристигането на британските граждани, те трябва да се регистрират.

„Започвайки този проект, направихме проучване сред общността с въпроси за това какви са най-големите затруднения, които имат и това е, че документацията не е преведена на английски. Ние работихме в тази насока, направихме превод на документите, подготвихме формулярите на английски и български език и направихме брошури с ясни инструкции и стъпките, по които трябва да минат британските граждани, за да се регистрират и да пребивават в страната като официални български граждани.

Също така им предоставихме подробна информация на английски език с правата им, както и наръчник с всичко необходимо. Всичко това ще бъде качено на сайта на Дирекция „Миграция”, с които работим в рамките на проекта. Наш партньор е и Министерството на външните работи, за да се улесни процедурата и съвсем скоро да има по-голяма яснота по този въпрос”, каза още Ема Хопкинс. Тя допълни, че в различните страни се подхожда по различен начин с проблема с интеграцията.

„Във Великобритания това, което правят институциите е да превеждат документи на съответните езици, като по този начин се дава по-голяма яснота и информацията по-лесно достига до хората. Ние идентифицирахме проблема и работихме по решаването му, тъй като, според нас, колкото повече информация се предоставя на хората, толкова по-лесно те се интегрират и имат възможност да се възползват от услугите на различните институции”, обясни посланикът на Обединено Кралство Великобритания.
24chasa.bg

 

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!