Бавната игра на ЕС с ваксините срещу коронавируса

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
262

Още сме в началото на кампанията по ваксиниране, коментират от Брюксел критиките за мудното реализиране на плановете

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Когато става въпрос за ваксинация срещу коронавируса ЕС изостава сериозно спрямо Великобритания, САЩ и Израел, пише европейското издание Politico. Появиха се критики, че ЕК не е закупила достатъчно ваксини от Pfizer/BioNTech, която първа получи одобрение от властите в общността.

От Брюксел отговориха, че са осигурили общо над 2 млрд. дози ваксини от седем компании. “Не е въпросът в броя на ваксините. Истината е, че сме в началото на процедурата. Ще можем да отсъдим как е минало, когато кампанията приключи. Всъщност тя току-що започна”, коментира в обедния брифинг в Брюксел говорителят на ЕК Ерик Мамер.

Но дори и да сме едва в началото, всичко върви доста бавно, посочват от Politico. Като цяло страните в ЕС са ваксинирали няколко стотици хиляди души. Поотделно обаче има драстични разлики.
Например до понеделник (4 януари) в Германия са ваксинирани 265 хил. души. Това е много повече спрямо други европейски държави. Но в същото време страната разполага с 1,3 млн. дози от ваксината.

Във Великобритания вече са ваксинирани над 1 млн. души, а в САЩ – повече от 4 млн. И в двете държави кампанията по ваксиниране срещу коронавируса започна с около седмица преди европейската. Но и в САЩ осигурените дози са повече от ваксинираните – 13,2 млн.

В ЕС ваксинирането се забави и заради повече бюрокрация и слабо планиране в доста от държавите, твърди още Politico. Според изданието Европейската агенция по лекарствата (EMA) е поискала допълнителни пазарни одобрения от производителите, което е забавило одобрението.

Проблем се оказва и логистиката – Pfizer/BioNTech не успяха да доставят до края на 2020 година обещаните 12,5 млн. дози в Европа заради проблеми с транспорта.

Така в повечето държави, с изключение на Германия, Словакия и Унгария, ваксинирането започна чак на 27 декември. Трите стартираха кампанията си с ден по-рано, рискувайки да нарушат единството на ЕС. В същото време в други членове подготовката даже не е започнала. Нидерландия например чака одобрението на ваксината на AstraZeneca, за да започне да ваксинира своето население.

Заради слабо планиране във Франция до 4 януари бяха ваксинирани едва към 500 души.

Защо ЕС преговаряше като блок с производителите на ваксини?

Европейската комисия проведе множество преговори и осигури 2 млрд. дози от няколко различни компании. Това беше добро решение, защото през лятото, когато се водеха разговорите, все още не се знаеше коя компания ще извади първа готовата разработка.

Общият фронт на преговорите пък е урок от кризата с т.нар. “свински” грип през 2009 година, когато отделните държави преговаряха с производителите. В резултат много от членовете на ЕС се оказаха с прекалено много дози, които продадоха на съседни държави. И похарчиха повече пари.

Този път в ЕС се разбраха да преговарят заедно, макар че не е ясно дали са постигнати отстъпки в цените. Ясно е, че Брюксел е платил 2,1 млрд. евро и е поискал 750 млн. евро от държавите в общността, за да осигури милиардите дози ваксини. Всяка държава плаща една и съща цена при покупката на доза ваксина от заявените общи количества.

Но тази обща позиция взе да се разклаща в последните месеци. Стана ясно например, че Германия е поръчала отделно 30 млн. дози от ваксината на Pfizer/BioNTech. Когато тази новина беше съобщена, Дания също заяви, че ще купи отделно 2,6 млн. дози от този продукт.

На 6 януари 2021 година ЕМА ще разгледа ваксината на Moderna и се очаква да даде одобрението си. Компанията вече има разрешение да достави продукта си в САЩ.

Според изпълнителния директор на BioNTech Угур Шахин това може да ускори кампанията по ваксиниране. В момента компанията не може да запълни “дупката” между периодите на доставка и производството на нужните количества. Появата на още един продукт ще облекчи работата, казва Шахин пред Der Spiegel.

А междувременно ЕК преговаря за още 300 млн. дози от Pfizer/BioNTech.

По статията работиха: Деляна Петкова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!