България ще бъде от първите, проверени за защита на върховенството на закона

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
247

Върховенството на закона не трябва да ни разделя, а да ни обединява, заяви Михаел Рот

Сградата на Европейския парламент в Брюксел. Снимка: Investor.bg

Пет европейски държави ще бъдат подложени на задълбочена проверка по механизма за наблюдение за спазването на върховенството на закона на всеки шест месеца. Започва се по азбучен ред и страната ни е една от първите в списъка. Този анонс направи представителят на Германското представителство на Съвета министърът по европейските въпроси Михаел Рот.

Той участва в онлайн дискусия в Европейския парламент, посветена на първия доклад на ЕК за върховенството на закона, публикуван в края на септември.

“Върховенството на закона не трябва да ни разделя, а да ни обедини”, категоричен беше Рот.
Германското председателство е предложило два механизма за спазването на демократичните принципи в страните от ЕС – обвързване на средствата от европейския бюджет и системните нарушения на принципите на правовата държава, както и непрекъснат диалог относно правовата държава.

Не бива да оставате с впечатление, че само някои държави са критикувани за липсата на демократични принципи в управлението – върховенството на закона е приоритет за всички, каза още Рот.

Той посочи, че докладът на ЕК може да бъде използван от всички институции и да не се раглежда като “продукт на Брюксел”.

Зам.-председателят на ЕП Катарина Бърли коментира, че ЕК е съсредоточила вниманието си върху борбата с корупцията, а Европейският парламент е настоявал за добавяне на още демократични принципи в механизма за наблюдение на общността.

Приоритет на Германското председателство е защитата на финансовите интереси на общността. Редовното наблюдение за спазването на демократичните принципи може да бъде отлично начало, заедно с другите механизми за превенцията, смятат в германския Бундестаг.

В края на миналата седмица стана ясно, че Съветът и Европейският парламент успяха да постигнат договорка по начина, по който европейските финанси ще бъдат ограничавани при системно нарушение на принципите на върховенството на закона. Един от инструментите е именно годишните доклади, които ЕК ще изготвя.

Докладът не е законообвързващ текст, заяви по време на днешната дискусия докладчикът по темата европейският депутат Михал Шимичка (Словакия). Той посочи, че този доклад не трябва да остава единствен инструмент и призова за механизъм, който да следи за спазването на човешките права. Докладчикът коментира, че гражданите “от Полша до България” очакват защита от европейските институции.

По време на обсъждането на темата се чуха предложения, които не просто да следят за свободата на словото, но и да бъде гарантирано оцеляването на медиите, както и борба с дезинформацията. Евродепутати критикуваха и липсата на действия по защита на демократичните ценности, вместо само да бъдат посочвани проблемите и поискаха по-голям ангажимент на националните парламенти с този годишен доклад на ЕК.

Евродепутатът Елена Йончева (България) поиска да бъдат посочени държавите, които трябва да вземат незабавни мерки за опазване на принципите на правовата държава, освен често споменаваните Унгария и Полша.

Докладът за върховенството на закона не отменя започнатите вече процедури по чл. 7 от Договора на ЕС срещу Полша и Унгария, уточниха още участниците в дискусията.

По статията работиха: автор Деляна Петкова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!