Англия си иска парите от българите

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1760

Наши студенти на Острова може да връщат

пари на кралицата. Лондон ще си поиска обратно отпуснатите заеми от младежите, които не могат да докажат 3 г. престой във Великобритания, алармираха от консултантската фирма за образование в чужбина “Интеграл”. Става дума само за онези студенти от България и Румъния, които са кандидатствали за т. нар. кредит за издръжка. Неотдавна техните молби бяха замразени, докато не докажат с документи, че от 3 г. живеят на Острова. Британските власти обаче вече са готови с писма, с които ги уведомяват, че ако са неизрядни, ще се наложи да върнат и парите, отпуснати им до момента. Освен заемите за издръжка ще им бъдат спрени и кредитите за покриване на университетските такси.

Интервю с Ирина Христова, управител на консултантска фирма за образование в чужбина “Интеграл”.

– Има ли отлив на българи от университетите в Англия след кампанията срещу нас?

– Решението в коя държава ще учи един млад човек обикновено не се взема в последната година на средното образование, плановете се правят по-рано. Тази година хората, които кандидатстват, са взели това решение преди около три години, когато се вдигнаха таксите на Острова. Отчитаме по-малък брой на кандидатите, но намаляването не е забележимо. Как стои въпросът като цяло ще е ясно към края на месеца, когато се очаква да излязат данните за броя на подадените документи. Има настроения обаче, които родителите трябва да борят. Нито един родител не би искал детето му да отиде да учи в държава, където ще бъде третирано като втора ръка. Отношението на нашите партньори и на британското общество обаче като цяло не е това, което виждаме в таблоидите и публикациите, пълни с обидни квалификации срещу българи и румънци. Много британски работодатели дори търсят специално български работници.

– Стана ясно, че вече са спрени заемите за издръжка на някои студенти..

– Спирането на заемите има няколко аспекта, които трябва да откроим. Вече стана ясно, че това не е кредитът, с който се плащат университетски такси. Става дума за студенти, които успоредно с това са подали документи да получат финансова помощ, покриваща разноските за живот. Там условието е да докажат, че са живели три години във Великобритания. Това, което британските служби не са отчели обаче, е че след приемането ни в ЕС на Острова вече се натрупа достатъчно голям брой българи. Част от тях завършиха средното си образование във Великобритания, много хора отидоха с целите си семейства. Повечето наистина са пребивавали във Великобритания последните три години, но не всички имат възможност толкова бързо да предоставят нужните документи, за да докажат това. Така че проблемът не касае заминаващите сега първокурсници.

Тъй като на Острова няма система, която да следи броя на пристигащите и оставащите хора от една националност, местните служби не са могли да предвидят, че в един момент ще има по-голям брой българи, влезли преди 3-4 години, и сега вече техните деца или самите те кандидатстват за университет.

– Как се доказва този тригодишен престой?

– Доказването може да стане със следните документи: банкови извлечения, данъци, платени към общината, сметки за ток или вода, разрешително за работа или документи от работодателя, че им е изплащал заплата. Нужно е да покажеш поне един от тези документи и кандидатурата ти ще бъде преразгледана. За съжаление от всички 7448 студенти от България и Румъния, на които са блокирани плащанията, само 853 са доказали това и парите им вече са възстановени. На 2783 в момента се разглеждат документите, а останалите все още не са представили доказателства. Комисията смята, че до 31 януари ще приключи с разглеждането. На онези, които не успеят да докажат три години престой, ще им бъде прекратен както заемът за издръжка, така и този за такси за обучение. Те ще трябва да възстановят и сумите, които до момента са ползвали. Досега няма информация колко души ще бъдат засегнати от това.

– В интернет се появи информация, че вече има бг студенти, спрени от лекции, след като са спрени заемите им…

– Спирането от лекции при неплатени такси е индивидуално решение на всеки университет, защото те имат различна политика и различен срок за плащане. Ако един кандидат закъснее с 14 дни, обикновено му се спира електронният достъп до лекции. Но той може да отиде в отдел “Финансов” на университета и да съобщи, че е в процедура на разглеждане на документите. Университетът може да реши да изчака окончателното решение. В момента сме направили запитване към всички наши партньори – нямаме спрени студенти сред тези, които сме изпратили по проект “Световно образование”.

– Не е ли нечестно да спрат и заема за следване?

– Мотивът на комисията е, че тези хора са подали грешна информация. Според нас голяма част от объркванията са станали, защото някои хора попълват този формуляр сами, други не са били наясно с правилото. И може неволно да са сбъркали. Но предполагаме, че повечето ще могат да докажат, че са пребивавали там.

– Само от българи ли се иска това доказателство за престой?

– За момента това изискване се прилага само към българи и румънци, защото това са двете държави, от които през последните години има необичайно натрупване на пребиваващи хора. Студентите трябва да знаят, че от следващата година при кандидатстването за заеми, независимо дали за такси или за издръжка, ще трябва да докажат още с първия формуляр дали са пребивавали във Великобритания по-дълго време. И още тогава да предоставят тези доказателства. През май очакваме да излязат новите формуляри, в които въпросите ще бъдат по-ясно оформени. Тогава ще имаме разяснителна кампания още веднъж. На 14 и 15 февруари на изложението ни в “Шератон” сме предвидили специална лекция по темата за заемите във Великобритания и как да ги ползваме.

– Имате ли очаквания да не се отпуснат на българите и заеми за студентските такси?

– Няма критерий, който да не позволява да ни бъдат отпуснати тези заеми. Те се дават на студентите от ЕС за първо висше образование в бакалавърска степен. Единствените случаи, когато не се отпускат кредити, са за българи, пребивавали в неевропейски държави през последните пет години от образованието си.
standartnews.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!