Стартовите заплати във Великобритания растат с най-бавния си темп от 2 години и половина

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
221

Компаниите все повече се колебаят да наемат работници заради икономическата несигурност

Снимка: Bloomberg

Стартовите заплати и възнагражденията на работниците на временен договор във Великобритания са се повишили с най-бавния си темп от две години и половина насам през септември, което е поредният признак, че пазарът на труда се охлажда, тъй като по-високите лихви натежават на икономиката, съобщава Bloomberg.

Проучване на KPMG и Конфедерацията за набиране на персонал и заетост установи, че бюджетите на работодателите са под натиск, а има все повече кандидати за работа след многото съкращения. Наемането на служители за постоянно продължава да намалява, макар и с по-бавни темпове.

Ръстът на заплатите и търсенето на работници във Великобритания намалява. Графика: Bloomberg Ръстът на заплатите и търсенето на работници във Великобритания намалява. Графика: Bloomberg

Резултатите показват, че последователните повишения на лихвите от Английската централна банка с цел овладяване на инфлацията намаляват търсенето и отнемат ефекта от споразуменията за заплатите.

АЦБ направи пауза в своя цикъл на затягане на паричната политика миналия месец въпреки официалните данни, които отчетоха рекорден темп на нарастване на заплатите. Тя цитира проучването на KPMG/REC, което показва признаци на разхлабване на пазара на труда, като заяви, че официалните резултати са „трудни за съпоставяне“ с други данни за заплащането.

Клеър Уорнс, ръководител на отдела за образование и производителност в KPMG Великобритания, коментира, че пазарът на труда „отново започва да изглежда леко нестабилен“.

„В продължение на няколко месеца силният ръст на заплащането беше резултат от затегнатия пазар на труда“, заяви тя. „Но натискът върху бюджетите на работодателите сега се отразява на скоростта, с която нарастват началните заплати“.

Проучването установи, че компаниите се колебаят да наемат заради икономическата несигурност и усилията за контрол на разходите, а това също ограничава растежа на заплатите. Фирмите заявиха още, че броят на кандидатите се е увеличил, което е „свързано със скорошния ръст на съкращенията и забавянето на пазарните условия“.

Заместник-гуверньорът на АЦБ Бен Бродбент заяви миналата седмица, че в момента има „сравнително ясни признаци, че затягането на паричната политика има някакъв ефект“, включително и на пазара на труда, където безработицата е с почти процентен пункт по-висока от дъното, достигнато след пандемията през лятото на миналата година.

Бродбент предупреди, че пазарът на труда може „да отслабне доста неочаквано“, ако компаниите, които са запазили своята работна ръка, решат, че икономическата активност не се е подобрила достатъчно, за да оправдае задържането на персонала на работа.

investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!