Съмнителният радикален прагматизъм на Риши Сунак

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
77

Британският премиер все още не е предложил убедителни решения за проблемите на страната си

Снимка: Bloomberg

Риши Сунак беше приветстван преди година като човек, който ще внесе управленска компетентност в поста министър-председател на Обединеното кралство след години на турбуленция. Тъй като този подход не успя да развълнува избирателите на фона на предстоящите парламентарни избори, той се опитва да преоткрие себе си. Сега той е лидер, който твърди, че е готов да вземе „радикални“ решения, да защитава здравия разум над погрешния консенсус и да постигне истинска промяна, каквато седем предишни премиери за 30 години – петима от собствената му Консервативна партия – според него не са успели да направят, пише Financial Times в редакционен коментар.

Наред със силно коментирания централен елемент от последната му реч – отпадане на част от високоскоростната железопътна линия HS2 (от Лондон до Северна Англия – бел. прев.), която е най-големият инфраструктурен проект на Великобритания след войната – е възможно малко странният избор на политики, които той разкри, да консолидира част от електоралната база на консервативната партия. Някои идеи, например борбата срещу тютюнопушенето или по-широката квалификация на завършващите училище, си заслужават въпреки ограниченията си. Но дори заедно с „прагматичното“ смекчаване на климатичните политики, което Сунак вече обяви, те не представляват съгласувана програма за преодоляване основните дългосрочни и краткосрочни предизвикателства, пред които е изправена Великобритания.

Някои в Северна Англия, Мидландс и другаде може да приветстват отмяната на силно надхвърлящата бюджета си отсечка на HS2 между Бирмингам и Манчестър. Има повърхностна привлекателност в обещанието вместо това да се похарчат 36 млрд. паунда за „стотици“ железопътни, пътни и автобусни схеми, включително укрепване на връзките изток-запад в това, което правителството нарече „Северна мрежа“. И все пак голяма част от идеята за HS2 беше да се облекчи тежестта върху съществуващите железопътни линии и пътища – чрез премахване на автомобилите и най-вече камионите от тях, така че да могат да бъдат използвани по-ефективно.
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!