Ще се разбере ли Великобритания с новото управление на САЩ?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
26

 

Снимка: Getty Images/Guliver
Със смяната на администрацията на САЩ положителната атмосфера между президента Доналд Тръмп и премиера на Великобриания Борис Джонсън ще бъде заменена от кризи по различни въпроси, главно в двустранното търговско споразумение, пише БГНЕС. Джо Байдън беше избран за 46-и президент на САЩ и ще пристигне в Белия дом през януари, повратна точка в отношенията между Вашингтон и Лондон, смятат анализатори от Анадолската агенция. Въпреки че оттеглянето на САЩ от ядрената сделка с Иран и Парижкото споразумение за климата по време на управлението на Тръмп предизвика някои разногласия между двете страни, продължаващите търговски преговори и подкрепата на Тръмп за Брекзит бяха приветствани от Лондон.

Позицията на Байдън, който е от ирландски произход, липсата на контакт или приятелство с Джонсън и решението за търговско споразумение между САЩ и Обединеното кралство в резултат на преговорите за Брекзит, са симптоми на влизане в негативен период за двустранните отношения. Политическите анализатори във Великобритания посочват, че „частната комуникация“ между лидери и правителства винаги е определяла хода на отношенията между две държави. Байдън може да не развие отношения с Джонсън, подобни на близкото приятелство между бившия президент на САЩ Роналд Рейгън и бившия британски премиер Маргарет Тачър или Джордж Буш и Тони Блеър.

Избраният президент на САЩ, който се е срещал с всеки британски премиер след Тачър, все още не се е срещал с Джонсън. Позовавайки се на източник от Демократическата партия, статия от 8 ноември в „Ню Йорк Таймс“ отбелязва, че Байдън не гледа на Джонсън като съюзник и няма да установи близки отношения с него. През декември 2019 г. Байдън описа Джонсън като „физическия и емоционален клонинг на Тръмп“, което загатва за бъдещето на връзката между двамата. Освен това е известно, че някои британски държавни служители избягват срещи с членове на Демократическата партия по време на посещенията си в САЩ, а членовете на предизборния екип на Байдън използват силни думи, за да се позовават на Джонсън.

Политическите анализатори прогнозират, че Байдън, който разглежда Брекзит като историческа грешка за американските интереси както във Великобритания, така и в Европа, ще започне да оправя трансатлантическите отношения от Брюксел и Европа, а не от Лондон. Обсъжда се как ще протекат текущите търговски преговори между САЩ и Великобритания и дали последните ще напуснат ЕС със или без сделка. Правителството на Джонсън заплашва да приеме закон, който едностранно да наруши споразумението за Брекзит, ако не постигне споразумение с ЕС. В този случай може да се наложи възстановяване на физическа граница между Република Ирландия, членка на ЕС, и Северна Ирландия, която е част от Обединеното кралство. Настояването на Джонсън за Брекзит без сделка, като обвини ЕС в “опит за разделяне на Обединеното кралство”, може да постави под заплаха потенциална търговска сделка между Вашингтон и Лондон.
© Actualno.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!