Португалия остава предпочитана дестинация за инвестиции в имоти за британците

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
135

Лисабон и Лондон ще сключат скоро двустранно споразумение, за да регламентират дългосрочните пътувания и инвестиции в южноевропейската държава

Снимка: Jose Sarmento Matos/Bloomberg

Тъй като преходният период за Brexit приключи, между 27-те страни членки на Европейския съюз (ЕС) и Великобритания възникнаха обърквания, притеснения и въпроси относно инвестициите и пътуванията.

Това неминуемо засяга Португалия, Испания и Франция – три огнища на британски инвестиции от десетилетия, с особено зависим от британските вложения сектор на имотите, пише онлайн изданието PropertyInvestorToday.

След приключването на преходния период за Brexit за британците изведнъж стана много по-трудно да живеят и работят свободно в Португалия. Двете страни ще се стремят към двустранно споразумение, което да улесни пътуванията с дългосрочна цел, тъй като краткосрочните пътувания с туристическа цел не са засегнати от процесите.

Данъчна ефективност на британските инвестиции в имоти в Португалия

Джефри Греъм, старши партньор в EDGE International Lawyers, казва, че данъчната ефективност на покупките на имоти от британци в Португалия зависи от профила на инвеститора и дали инвеститорът е жител на Португалия, или Великобритания.

Британските данъчни резиденти могат свободно да инвестират в португалска собственост и дори могат да си осигурят ипотеки. Доходът от собственост се облага с фиксирана ставка от 28%, а капиталовите печалби от продажба се облагат с 28% от самата печалба, обяснява Джефри Греъм, старши партньор в EDGE International Lawyers.
Британските собственици също така ще бъдат освободени от данък върху наследството, ако наследниците на техен португалски имот са преживелият им съпруг, както и всеки възходящ или низходящ роднина по права линия.
Британските граждани, пребиваващи в Португалия, могат да се възползват и от освобождаване от данъка върху капиталовата печалба, при условие, че нетните приходи от продажба се реинвестират в друго основно жилище, обяснява Греъм.

Очевидно най-добрият вариант за пребиваване също ще се определя от профила на инвеститора. Ако инвеститорът желае да се възползва от минимални периоди на престой (на практика 14 дни във всеки двугодишен период на подновяване), Златната виза би била за предпочитане обаче, препоръчва юристът.

Това би означавало инвестиция в недвижими имоти в размер на 500 000 евро или 350 000 евро за ремонт на имоти. Другият основен вариант е виза за пребиваване D7 (или инвестиционна/пенсионна виза), която изисква кандидатът действително да живее в Португалия.

Британците и чужденците извън ЕС могат да станат данъчни резиденти на Португалия, което им позволява да получават квалифициран непортугалски личен доход, който е необлагаем или с преференциална данъчна ставка за 10 години. Квалифициращият доход включва при определени условия пенсия (10%), дивиденти, доходи от лихви (всички освободени), както и някои видове консултантски заплати (и двете освободени или 20%) и доходи от собственост (освободени).

Златни визи

След като Великобритания вече не е член на ЕС, британските граждани също могат да кандидатстват по програмата „Златна виза“. Това ще им даде достъп до португалско гражданство и свобода на пътуване в Шенгенското пространство.
Внесени са обаче за разглеждане някои промени по програмата и още няма яснота как точно ще продължи тя. В резултат на това заинтересованите кандидати трябва да действат бързо, защото не е ясно какви ограничения ще бъдат задействани за региона на Лисабон, Порто и крайбрежни имоти, които обикновено са във фокуса на купувачите по схемата.

Британските купувачи дължат гербов налог от 7,5% за имоти на стойност над 1 млн. евро или по-малък, 0,8%, за по-евтините имоти, както и такси за нотариус и регистрация. Те не са се променили след Brexit.

Ангажимент за преки чуждестранни инвестиции

Като страна, която все още разчита основно на преки външни инвестиции – с по-малка икономика, която е по-малко устойчива на сътресенията, причинени от големи събития, например Brexit, коронавирусната криза и глобалната финансова криза 2007-2009 г., Португалия не е изненадващо, че иска да поддържа добри отношения с най-стария си съюзник и да насърчи британците да продължат да притежават втори домове в страната.

Правителството е силно амбицирано да насърчава преките чуждестранни инвестиции в страната чрез редица инвестиционни инициативи и стимули. Те са привлекли както човешки, така и финансов капитал на стойност милиарди евро.

В допълнение към новите процедури, които опростяват процесите и намаляват бюрокрацията за рисков капитал и компании с частен капитал, които искат да се базират в Португалия, други начини, по които правителството привлича инвестиции, включват и зелени визи, визи за стартъпи, различни данъчни стимули.

Има също така субсидии за филмово производство и правителствени схеми за съвместно инвестиране за стартиращи фирми.

Визите за пребиваване обикновено са план Б за купувачите на недвижими имоти. Когато обаче стане план А, няма съмнение, че Лисабон печели срещу други дестинации. Градът предлага по-високо качество на живот при по-ниски разходи в сравнение с други европейски столици. Градът е привлекателен както за млади, така и за стари, модерен и автентичен, с отлични здравни услуги и ниски застрахователни разходи в сравнение с Лондон например.
Възстановяване на туристическия сектор

Икономиката на Португалия силно зависи от туристическия сектор, особено в Алгарве. Ограничаването на пътуванията заради пандемията обаче донесоха огромни загуби на този иначе жизненоважен сектор за икономиката на страната.

Жоао Фернандес, президент на борда за туризъм в Алгарве, казва, че в момента Португалия работи на няколко фронта за борба с последиците от пандемията.

„Един аспект, който намирам за важен по отношение на приоритетите за контрол и превенция на пандемията, е текущата програма за ваксинация. Започна на 27 декември 2020 г. и тъй като Португалия е една от най-напредналите страни в този процес, прогнозата е, че около 30% от резидентното население на Португалия (т.е. 100% от рисковите групи) ще бъдат ваксинирани до май“, посочва той.

Друга основна цел е спасяването на компании и работни места и поддържането на висока производителност с цел да се поддържа възможно най-нисък процент на безработица. Той посочва туристическия сектор, по-специално в Алгарве, като този, в който нежеланите ефекти от пандемията са особено видими.

Местните окръзи също полагат усилия за прилагане на мерки, например намаляване и освобождаване от данъци, инвестиции в преквалификация, подпомагане на компании и работници.

Проучвания на Skyscanner и Forwardkeys показват, че международното летище Фаро е една от най-изследваните дестинации за полети от европейски и британски летовници за Великден тази година. Тези проучвания подчертават, че дестинациите в Южна Европа ще бъдат първите, които ще се възстановят по отношение на търсенето, което е обещаващо за Алгарве – регион с изключителен имидж сред световните туристи.
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Бойчо Попов
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!