Пътни строители струпаха техниката си пред Министерския съвет

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
98

Трябва да има промяна в схемата на разплащане с българските пътностроителни фирми, настояват от Браншовата камара “Пътища”

Снимки: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Браншовата камара „Пътища“ обяви за днес четвъртия си национален протест, който започна пред Министерския съвет, предаде БНР.

На протеста в петък пътностроителните фирми поискаха оставката на служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова. Те опровергаха изявлението на министъра, че собствениците на фирми са отказали да се срещнат с нея и изпратиха писменото си потвърждение, че са готови за разговори.

Според протестиращите напрежението в бранша ескалира, а липсата на какъвто и да е диалог води до промяна на исканията им.

„Настояваме за конкретни действия по разплащането на дължимите суми”, заяви председателят на камарата инж. Стефан Чайков.

Според него трябва да има промяна в схемата на разплащане, което би обезпечило нормалното съществуване на българските пътностроителни фирми.

„Дори да имаме желание, ако не получим някакви средства – тези снегорини трябва да се зареждат с горива, с материали, хората, които са на тях, трябва да получават заплати, това не може да се случи без държавата да изпълни ангажимента. Самата държава признава, че пътностроителните фирми са я кредитирали с 870 млн. лева“, обясни Чайков.

Камарата на строителите в България иска оставката на арх. Виолета Комитова и призова своите членове към протести.

От тази седмица Министерството на регионалното развитие и благоустройството трябва да започне разговори само със собственици на пътни фирми и предлага дължимите средства да бъдат изплатени през държавния бюджет за следващите две години.

„Повече от 21 хиляди фирми в строителството работят в пазарни условия, двадесет и няколко фирми в пътния сектор работят в непазарни условия. Те получават пари предварително, без обществени поръчки, които са получили много аванси… Ръководството на регионалното министерство ще се среща оттук-нататък само и единствено със собственици на фирми за уреждане на наши договорни отношения“, каза министър Комитова.

Тя посочи още, че с актуализацията на бюджета са осигурени 100 млн. лева за зимно поддържане на пътищата.

Investor.bg припомня, че пътностроителните фирми се заканиха да провеждат протести всеки ден, включително и с тежка техника в центъра на София до решаване на проблема.

Те проведоха три протеста, като вторият беше в началото на септември, когато излязоха в центъра на София – пред Народното събрание и Министерски съвет, след като по време на актуализацията на бюджета не се намери решение как да се изплатят парите, договорени от Агенция „Пътна инфраструктура“ над предвидения бюджет.

Тогава, вариантът, който предложи бившият финансов министър Асен Василев, беше отхвърлен от депутатите като несъстоятелен.

Общо 3,7 млрд. лева са задълженията на държавата към строителни фирми, но от финансовото ведомство признават само 1,3 млрд. лева, като останалите договори са дадени на прокуратурата.

От Браншовата камара „Пътища“ се срещнаха с премиера Стефан Янев и с президента Румен Радев, но и двете срещи завършиха с резултат, че се търсят решения.

По статията работиха: Петя Стоянова, редактор Десислава Попова
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!