Мария Стоянова: СЕМ ще сезира британския регулатор за филма „България, моя земя” на телевизия „Ал Джазира”

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
259

София. СЕМ ще сезира британския регулатор за филма „България, моя земя” на телевизия „Ал Джазира”. Това каза в интервю за Агенция „Фокус” Мария Стоянова, член на СЕМ и официален представител на България в групата на европейските регулатори ЕРГА, във връзка с филма „България, моя земя” на катарската телевизия „Ал Джазира”. По думите ѝ, СЕМ не само има възможност да бъде активен по случая, но и на първото заседание на регулатора след празниците, на 5 януари, тя е предложила на колегите си да сезират британския регулатор „Офком”, тъй като телевизия „Ал Джазира” е регистрирана за излъчване на територията на Европа именно във Великобритания. „Взехме решение с останалите членове на СЕМ в спешен порядък да прегледаме отново филма за съответствие с Директивата за аудиовизуалните медийни услуги”, обясни тя. „Възнамеряваме в най-кратки срокове да се обърнем с писмо към нашите колеги във Великобритания. Ако те преценят, че има нарушение според техния закон, тогава ако бъде наложена санкция според британското законодателство”, допълни Стоянова.
Деница СТОИЛОВА

Агенция „Фокус” припомня: На 16 декември катарската телевизия „Ал джазира” излъчи документален филма на турската журналистка Йелда Янат Багджи “България, моята земя”. Филмът „България, моя земя“ разказва малко известната история за това как българските турци са били подложени на дискриминация, арести и дори масово депортиране заради имената, езика и културната си идентичност през по-голямата част на 20 век, и как продължават да се борят за равенство в страната, която наричат свой дом.
В рамките на така наречената политика на „асимилация“ през миналия век редица правителства са предприемали различни действия по отношение на турците, но по време на комунизма са били затваряни училища, езикът им е бил забраняван, а те са били принуждавани да променят имената си с християнски и да се покръстват. Във филма е застъпена тезата, че прикритата дискриминация срещу българските турци остава, както и явният расизъм от страна на крайните националисти и крайнодесните политически партии, а българските турци продължават да срещат трудности в желанието си да получат пълна религиозна свобода и образование на турски език, както и да се преборят за равнопоставеност в земя, която обитават от поколения, коментира медията.
focus-news.net

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!