Ислямът е заплаха, смятат 40% от германците и французите

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
907

Най-малко 40 процента от французите и германците възприемат исляма по-скоро като заплаха, показва допитване, публикувано във френския в. "Монд".

В двете страни набират сила дебатите за мястото на исляма в обществото им, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.

Във Франция 42 процента от запитаните лица смятат мюсюлманите по-скоро за заплаха, 22 на сто – за фактор за културно обогатяване, а 38 на сто – нито едното, нито другото.
В Германия 40 процента от запитаните са на мнение, че ислямът е заплаха, 24 процента смятат, че тази религия допринася за културното обогатяване и отново 36 процента не подкрепят нито едната от двете позиции.

Удивително е, че въпреки различната колониална история, различния вид имиграция и различията във формите на интегриране, установихме един и същи категоричен факт в двете страни, каза Жером Фурке от института за проучване на общественото мнение Ифоп, осъществил допитването.

Според 68% от французите и 75 на сто от германците мюсюлманите и хората с мюсюлмански произход не са добре интегрирани в обществото. Във Франция, където живее най-многолюдната мюсюлманска общност в Европа, има между 5 и 6 милиона мюсюлмани. В Германия те са около 4 милиона.

След възникналата миналата година полемика за националната идентичност, френското правителство прие закон за забрана на ислямското покривало за цяло тяло, бурка или никаб. През юни премиерът Франсоа Фийон се изказа хвалебствено за исляма във Франция като вероизповедание на мира и диалога. Наскоро обаче полемика предизвика въпросът за молитвения ритуал, изпълняван от мюсюлманите в парижки квартал направо на улицата поради липсата на достатъчно голяма джамия, която да ги побере – явление, окачествено от крайнодесните като окупация.

В Германия, в последните месеци, също избухнаха ожесточени дебати за приобщаването на чужденците и в частност – на мюсюлманите. Канцлерът Ангела Меркел наруши табу, заявявайки, че моделът на хармонично съжителство на различните култури се е провалил напълно. С публикуването си в края на август 2010 г. антиислямски памфлет на бившия висш кадър на германската централна банка Тило Зарацин, критикуващ нежеланието на имигрантите мюсюлмани да се приобщят, се превърна в истински бестселър с 1,25 милион продадени екземпляра.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!