Една японска компания осигурява 5 хил. работни места в България

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
250

До приемането на България в ЕС Япония е отпуснала на страната 750 млн. евро, обяви Н. Пр. Шиничи Яманака
Н. Пр. Шиничи Яманака, посланик на Япония в България. Снимка: Bloomberg TV Bulgaria
5 хил. работни места осигурява само една японска компания, инвестирала в България, а от догодина ще бъдат 8 хил. Миналата година общо около 10 хил. японски туристи са посетили България, като през последните години се наблюдава ръст. Това каза Н. Пр. Шиничи Яманака, посланик на Япония в България в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
“130 японци живеят в момента в България. Те са впечатлени от българската природа, от общуването с българите. Миналата година министърът на туризма Николина Ангелкова посети Япония и откри в Токио български туристически център”, каза още Яманака.
По думите му от момента на прехода до приемането на България в Европейския съюз (ЕС), Япония е отпуснала по линия на официалната помощ за развитие около 750 млн. евро, които са използвани за различни проекти, включително и за разширяване на софийското мeтро. Но след като България стана пълноправен член на ЕС, програмата за подпомагане приключи и в момента се наблюдава известен спад в инвестициите, каза още гостът.
Според него има три начина да бъдат увеличени капиталовложенията от Япония.
Първият е японските фирми, които оперират вече в България, да направят още инвестиции. За пример той посочи компанията за производство на автомобилни части Yazaki, която започна изграждането на трети завод в България, по-конкретно в Димитровград. В момента в заводите на дружеството в Ямбол и Сливен работят общо 5 хил. души. След като бъде завършен третият завод, Yazaki ще осигурява работа за общо 8 хил. души. Така че първият подход е привличане на повече инвестиции от фирми, които вече развиват дейност в България, уточни Яманака.
Вторият начин е да се търсят нови инвестиции, добави той. “Струва ми се важно да се привлекат инвестиции, не само в досегашните сектори, като енергетика и автомобилостроене, но и в допълнителни сектори, като земеделие и околна среда. Важно е да се привлекат и инвестиции от страна на малки и средни предприятия“, обясни посланикът.
По думите му третият подход е да се положат усилия за нарастване на туристическия поток. “Развивайки туризма, това означава обмен на хора, а когато един човек се запознае със страната, с хората, със средата, и когато това, което вижда, му харесва, следващата крачка е да пожелае да развива дейност в тази държава. В момента около 30-40 японски фирми развиват дейност в България. Иска ми се този брой да се увеличи”, каза Яманака.
Според него в страната ни има забележителни културно-исторически паметници и прекрасни морски и планински курорти.
Той изрази съжаление, че всъщност много японци не познават добре България. “Когато запитате японците какво мислят за страна ви, в тяхното съзнание възникват три неща – българското кисело мляко, розата и разбира се, състезателят по сумо Калоян Махлянов-Котоошу. Бих искал да стана и посланик на туризма, за да може, колкото може повече японци да посетят България като туристи”, обясни Яманака.
По статията работи: Ралица Пейчева
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!