Един месец след окончателния Brexit: Какво се промени за индустриите на Острова?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
206

Някои от проблемите ще станат дългосрочни, ако не се работи за решаването им, предупреждават бизнес организации

Снимка: Jason Alden/Bloomberg

Измина един месец, откакто Великобритания напусна единния пазар и митническия съюз на Европейския съюз (ЕС), което разтърси търговските отношения между Лондон и Брюксел.

Най-лошите опасения на британското правителство от огромни опашки от камиони, струпани по британските пристанища, и недостиг на храни в супермаркетите, не се реализираха. Много фирми обаче предупреждават, че още не успяват да се адаптират към новите договорености, произтичащи от търговската сделка между Обединеното кралство и ЕС, сключена в навечерието на Коледа и приложена от 1 януари, пише FT.

Изданието разглежда пет сектора от икономиката и какво се случва в тях месец след приключването на преходния период на Brexit. Някои от тези проблеми рискуват да се превърнат в дългосрочни, освен ако не бъдат адресирани, предупреждават бизнес организации.

Земеделие и риболов

Земеделската и риболовната индустрия бяха силно засегнати от новия режим, тъй като пресните им продукти не могат да се складират, а същевременно изискват подготовка на сериозна документация за внос/износ.

Разгневени рибари коментират, че са били „предадени“ от британския премиер Борис Джонсън в условията, с които той е подписал търговското споразумение между Обединеното кралство и ЕС, тъй като те не успяват своевременно да изнесат улова си.

Рибарите, които преди 1 януари биха могли просто да натоварят своята продукция на камиони за доставка на следващия ден в ЕС, сега трябва да попълнят митнически декларации, документи за улов и здравни сертификати за износ, наред с други неща.
Британското правителство обяви компенсационен пакет за рибарите на стойност 23 млн. паунда, но дългосрочното въздействие на новите гранични търкания е неясно. Дона Фордайс, главен изпълнителен директор на търговската организация Seafood Scotland, заяви, че потокът на износа за ЕС е в застой заради огромните проблеми покрай бюрокрацията.

Британските фермери пък се наложи да изхвърлят огромно количество месо, което се развали, докато престояваше в камиони и пристанища, тъй като граничните служители на блока заявиха, че продукцията е с издадени неправилни здравни сертификати за износ. Националната овчарска асоциация заяви, че новите документи добавят до 1,2 паунда на агне, изпратено към ЕС.

Британските фермери се оплакват и от евтин внос от ЕС заради решението на британското правителство да не налага пълни гранични проверки на вноса от блока до юли.

Потребителите, купуващи стоки от ЕС

Британските потребители, купуващи стоки от ЕС, бързо откриха, че животът извън единния пазар на блока създава значително търкане и допълнителни разходи. Няколко големи логистични компании, включително DHL, DPD и DB Schenker, бяха принудени да преустановят трансграничните услуги за доставка, за да се приспособят към новите митнически документи и друга бюрокрация.

Всички услуги бяха рестартирани, но много потребители бяха изненадани от допълнителните разходи за доставките, включително данък върху добавената стойност върху стоки на стойност над 135 британски лири, плюс други тарифи и такси за обработка.

Социалните медии бяха затрупани с оплаквания за покупки, които са пристигнали с „ужилване“. „За това няма фиксирана политика“, казва Уилям Бейн от Британския консорциум за търговия на дребно, търговски орган. “Това ще си остане“, допълва той.
Северна Ирландия

Новите договорености за Северна Ирландия, съдържащи се в споразумението за оттегляне – протокол, влязъл в сила на 1 януари, бързо предизвикаха противоречия, а някои супермаркети останаха с празни рафтове поради недостиг на продукти. Доставките за Северна Ирландия закъсняват заради бюрокрацията, свързана с Brexit.

Потребителите там се оплакват, че протоколът в споразумението за оттегляне, който оставя региона да спазва всички правила на митническия кодекс на ЕС, означава, че те вече не са в състояние си осигуряват някои продукти от Великобритания, като растения и семена.

Протоколът има за цел да избегне твърда граница с Ирландия и изисква проверки в Ирландско море на стоки, изпратени от Великобритания до Северна Ирландия.

Водещи членове на пробританската Демократична партия на юнионистите, най-голямата група в местния парламент на Северна Ирландия, този месец призоваха протоколът да бъде спрян поради негативното въздействие върху търговските потоци.

От Северноирландския консорциум за търговия на дребно казват, че вече много от първоначалните проблеми с доставките и превоза са уредени. Организацията обаче посочва, че истинският тест ще дойде през април, когато изтече тримесечният период за документи за животински и растителни продукти. Тогава обемите ще се увеличат, а същевременно влизат нови правила, което ще изисква максимална гъвкавост.

Супермаркетите този месец заявиха, че протоколът за Северна Ирландия е „неработещ“ без по-дълъг гратисен период и призовават за преговори за ново решение между Великобритания и ЕС.

Натискът върху ЕС да осигури по-голяма гъвкавост при прилагането на протокола се засили, след като Европейската комисия в петък предприе мерки да го спре, за да предотврати износа на ваксини Covid-19, направени в блока, за Обединеното кралство – решение, което Брюксел бързо отмени, след като предизвика гняв в Лондон, Белфаст и Дъблин.

Малък бизнес
Малкият и средният бизнес в Обединеното кралство се бори много, за да се адаптира към новите правила за търговските отношения с ЕС, особено на фона на нарастващите разходи, включително повишени такси за куриери и мита. Мнозина откриха, че за стоките, които се внасят във Великобритания и след това се изнасят за ЕС, се налагат мита, което прави Великобритания нежизнеспособна като търговски център. Това подтиква компаниите да създадат дистрибуторски складове в ЕС, което идва за сметка на британските работни места.
Саманта Камерън, чийто съпруг Дейвид, тогава министър-председател, обяви референдума за Brexit през 2016 г., заяви наскоро пред BBC, че нейният моден бизнес намира търговията с ЕС след Brexit „предизвикателна и трудна“. Много малки предприятия от Обединеното кралство съобщават за временно спиране на износа за ЕС, тъй като чак сега са разбрали какво се изисква съгласно новите търговски договорености.
Индустрията на услугите

Ограниченията за пътуванията заради Covid-19 заглушиха въздействието на търговската сделка между Обединеното кралство и ЕС върху професионалните услуги. Много индустрии обаче започнаха да се събуждат от реалността, че ще трябва да осигурят визи и разрешителни за работа, за да работят в блока.

Британските поп звезди, водени от Елтън Джон и Стинг, притиснаха британското правителство за помощ, след като загубиха способността си да се движат свободно в ЕС. В писмо до The Times, подписано от повече от 100 британски музиканти, те казват, че правителството „срамно е провалило“ индустрията им по време на преговорите за търговско споразумение.

Подобно на други в сектора на услугите в Обединеното кралство, включително конференции и мода, британските музиканти сега се нуждаят от разрешителни за работа за някои страни от ЕС. Те обаче излизат скъпо за турнета, а в допълнение идва и бюрокрацията за транспорта и оборудването.

Британските компании се тревожат и за това как техните сервизни инженери могат да пътуват до ЕС, като се има предвид липсата на взаимно признаване на професионалните квалификации след приключване на блокадите заради коронавируса.
По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Десислава Попова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!