Британски експерти подкрепиха реформата в детското правосъдие

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
441

 

 

София. Конкретизирането на институциите и тяхната роля в процесите с участие на деца, от момента на извършване на престъплението до налагането на наказанието, е от изключителна важност. Това е и един от акцентите в законопроекта за детско правосъдие, който ще бъде публикуван за обществено обсъждане до края на месеца. Това заяви заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева-Русева по време на дискусията „Ролята на съда и социалните работници в съдебните процеси с участие на деца“, организиран от Министерството на правосъдието и фондация „Лумос“, съобщиха от пресцентъра на Министерството.

На форума присъстваха заместник-председателят на Народното събрание Иван Иванов, депутатът от РБ Димитър Делчев, представители на Министерството на образованието, на Министерството на труда и социалните грижи, на МВР, на академичната общност, социални работници.

Специални гост-лектори бяха Ник Крайтън, съдия от Великобритания, с дългогодишен и богат опит в областта на семейното право и закрила на детето, и Гил Тиннес, социолог от Великобритания, работещ с деца.

„Голяма част от вашите съдии продължават да не познават ценностната система на децата, което е голямата пробойна в системата за детско правосъдие“, заяви съдия Крайтън, който идва у нас за десета поредна година във връзка с наблюдение на процеси, свързани с деца.

По думите му успоредно с бързото приемане на специален закон за малолетни и непълнолетни се налага и обучение на магистрати, така че те да познават ранното детско развитие и специалните потребности на подрастващите.

Съдия Крайтън приветства предложението на Министерството на правосъдието, залегнало в проекта за детско правосъдие, да отпадне възможността на деца под 14-годишна възраст, извършители на престъпления, да се налага мярка за неотклонение задържане под стража. „Във Великобритания това се случва много рядко и то само с разрешение на министъра на вътрешните работи“, заяви Крайтън. По думите му първите и най-важни стъпки по отношение на такива деца е работа на социални работници, психолози и психотерапевти в средата, в която те живеят, а по отношение на децата, представляващи опасност за обществото – в специални центрове.

Социални работници и психолози са ангажирани и по превенцията на малолетните и непълнолетните с рисково поведение или живеещи в рискова среда, обясни опита си Гил Тиннес.

Двамата британски експерти бяха категорични, че реформата в детското правосъдие у нас ще даде тласък и по отношение на интегриране на децата от малцинствата и тези живеещи в рискова семейна среда.

focus-news.net

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!