Във Великобритания предупреждават по-възрастните граждани на ЕС със загуба на правата след Брекзит

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1138

Източник: iStock

По-възрастните европейци, живеещи във Великобритания, са “особено уязвими” да загубят правата си, след като мнозина не са успели да кандидатстват за официалната имиграционна схема за уседналост след Брекзит. Това предупредиха група британски депутати, цитирани от “Франс прес”.

Комисията по европейските въпроси към Камарата на лордовете (горната камара на британския парламент) посочи в обширен доклад за правата на британските и европейските граждани в новата ера след Брекзит, че само 2 процента от заявленията за британската схема са от хора над 65-годишна възраст.

Правителството изисква всички граждани на ЕС, живеещи във Великобритания преди 31 декември 2020 г., да се регистрират за нов имиграционен статут, управляван и потвърждаван изцяло онлайн.

Министерството на вътрешните работи е обработило близо 5,5 млн. заявления до края на миналия месец, когато схемата е затворена за кандидатстване.

Но някои наблюдатели се опасяват, че хиляди възрастни европейци не са кандидатствали, често заради технологични бариери, и биха могли да бъдат изложени на риск от имиграционни мерки в бъдеще.

“Притеснени сме от ниския дял на заявленията от по-възрастни граждани на ЕС, които са по-уязвими на дигитално изключване”, каза комисията и допълни: “Призоваваме правителството да обясни дали споделя тези опасения и ако да, какви стъпки възнамерява да предприеме, за да гарантира, че над 65-годишните са подкрепени при подаване на закъснели заявления.”

Лордовете добавиха, че уязвимостите им може да са се изострили от липсата на лична подкрепа и услуги по време на пандемията от коронавируса.

Те призоваха правителството да удължи финансовата подкрепа на организации, подпомагащи уязвимите групи.

“Колко от тези лица са пропуснали крайния срок и правителственият отговор на техните обстоятелства ще бъдат ключови показатели за успеха на схемата за уседналост”, посочи комисията.

Отказът на правителството да предостави изцяло дигиталната си система на хартиен носител многократно беше критикуван от застъптически групи на гражданите.

Ако по-възрастните европейци не бъдат обработени по схемата за заселване, те биха могли да бъдат изложени на политиката на “враждебна среда”, насочена към мигранти без документи.

Някои защитници предупреждават, че може да се повтори скандалът с участието на поколението “Windrush”, които бяха насочени, въпреки че законно се преместиха във Великобритания през 50-те и 60-те години.

Джули Бишоп, директор на мрежата от юридически центрове, отбелязва, че вътрешното министерство е заявило, че ще приеме някои закъснели молби, но по собствена преценка.

“Windrush ни показа, че не можем да разчитаме на техните дискреционни решения”, каза тя пред вестник The Guardian.
news.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!