Тереза Мей: Напускаме единния пазар и животът ще е различен

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
797

В ключова реч за бъдещето на Brexit премиерът отбеляза, че нито страната ѝ, нито ЕС ще получат каквото искат
Снимки: Ройтерс
Британският премиер Тереза Мей заяви, че страната ѝ напуска единния пазар и взаимният търговски достъп на Брюксел и Лондон ще е „по-малък от сега“. Това стана ясно от ключовата ѝ реч за бъдещите отношения с Европейския съюз (ЕС), която тя представи пред аудитория днес в Лондон.
„Напускаме единния пазар, животът ще бъде различен“, заяви тя, цитирана от ВВС.
В изказването си премиерът посочи също, че и двете страни в преговорите трябва да приемат, че никоя от тях не може да получи „точно каквото иска“, но въпреки това според нея е възможно да бъде постигнато разбирателство.
Това е и основното послание, което тя отправя към враждуващите фракции в своята Консервативна партия – Лондон няма да получи всичко, което желае и тя е готова да постави интересите на бизнеса и работните места преди идеологията, отбелязва Bloomberg.
По отношение на двустранната търговия премиерът добави, че споразумението за достъп до пазарите на двете страни трябва да бъде справедливо, като е необходимо поемането на „обвързващи ангажименти“.
По време на изказването си Мей също така категорично отхвърли възможността за втори референдум за членство в ЕС. „Британският народ гласува за Brexit и смятам, че неговите политици са задължени да изпълнят решението, което са поискали той да вземе“, посочи тя.
Въпреки раздялата с ЕС министър-председателят заяви, че страната ще се опита да запази членството си в някои европейски регулаторни агенции, като тези за надзора на химикалите, авиацията и фармацията, за да може по този начин да запази позициите си на пазара, посочва Ройтерс.
По думите ѝ британското законодателство не е необходимо да бъде същото като това на ЕС, за да постига еднакви резултати, но ако парламентът реши да не спазва тези стандарти ще трябва да е наясно с последствията за пазарния достъп.
Мей отново повтори и позицията си, че Великобритания иска от Брюксел да получи свободата да договаря търговски сделки с други страни, както и контрол върху върховенството на закона, но предупреди, че каквито и да е било спорове за бъдещите двустранни отношения не могат да бъдат решавани в съдилищата, на която и да е било от страните.
„Юрисдикцията на Европейския съд във Великобритания трябва да приключи… Абсолютният арбитър на спорове за нашето бъдещо партньорство не може да бъдат съдилищата на нито една от страните“, заяви тя.
По отношение на ирландския въпрос тя подчерта, че Великобритания не може да се справи сама и ЕС също има отговорност за избягването на твърда граница между Северна Ирландия и Република Ирландия.
„Ние избрахме да напуснем, имаме отговорността да помогнем за намирането на решение. Но не можем да го направим сами. Всички ние трябва да работим заедно“, каза тя и допълни, че страната няма да позволи Brexit да застраши прогреса по постигането на мира в региона.
Великобритания трябва да излезе от ЕС на 29 март 2019 г., като очакванията са преходният период на страната да продължи около две години. Мей заяви, че преговорите с Брюксел са близо до постигането на единодушие за неговата продължителност.
По статията работиха: Елена Илиева, редактор Магдалена Иванова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!