Ще могат ли българите с британски книжки да шофират у нас?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
1415

Свидетелствата все още са валидни, но тепърва трябва да бъде изнесена официална информация какъв точно набор от документи трябва да притежават водачите

Снимка: Shutterstock
Ще могат ли българите с британски шофьорски книжки да шофират в родината, след като Великобритания вече не е част от Европейския съюз? Според запознати, след Брекзит свидетелствата за управление на МПС, издадени в Обединеното кралство, все още са валидни. Тепърва трябва да бъде изнесена официална информация какъв точно набор от документи трябва да притежават водачите, предаде Plovdiv24.bg. Чуждестранни сайтове информират, че освен книжката е необходимо европейските шофьори да носят със себе си и застрахователна “зелена карта” или друго валидно доказателство за застраховка.

Британците също все още ще могат да използват шофьорските си книжки в Европа. Заедно с тях обаче те ще трябва да представят международно разрешително за шофиране, както и от “Зелена карта”, която да доказва, че имат застрахователно покритие, което би могло да покрие щети при възникнал пътен инцидент.

Според информация, качена на сайта на МВР, при оттеглянето на Великобритания от Европейския съюз със споразумение в рамките на преходния период свидетелство за управление на моторно превозно средство (СУМПС), издадено от Обединеното кралство, ще бъде разглеждано като свидетелство за управление на МПС, издадено от държава членка на ЕС. Гражданите на кралството ще могат да използват своите шофьорски книжки, издадени в Обединеното кралство, до датата на тяхната валидност или до края на преходния период, в зависимост от това коя от двете дати настъпи най-напред. В случай, че Обединеното кралство се оттегли от Европейския съюз без споразумение, от деня, следващ датата на оттеглянето, в България свидетелство за управление, издадено от Обединеното Кралство, ще бъде разглеждано като СУМПС, издадено от държава, която е договаряща страна по Конвенцията за движението по пътищата от 1968 година.

Британците, дългосрочно пребиваващи в България, могат да управляват моторни превозни средства в нашата страна с техните британски книжки до една година от датата на издаване на документа им за пребиваване в България. В рамките на тази една година британската шофьорска книжка може да бъде заменена за българска без полагане на изпит, обясняват още в сайта на МВР.
fakti.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!