Руската забрана за износ на зърно внесе паника на стоковите пазари

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
702

Цените на пшеницата продължиха да се покачват и днес, като скочиха с 6%, след като Русия обяви вчера, че налага забрана за износа на зърно,

коментира “Файненшъл таймс”. Това предизвика паника на стоковите пазари и прати цените на зърното на най-високите нива от началото на 2008 г., когато лошото време стопиха световните запаси от жито и оскъпиха до исторически рекорд цената му.

Сходна е причината и за настоящото поскъпване на пшеницата – паническо изкупуване на зърно на пазарите заради опасения от криза с бъдещите доставки.

В момента цените на стоковите пазари може да достигнат 25% увеличение на седмична база, което би могло да вдигне цените на важни потребителски стоки като брашното и хляба.

Руският премиер Владимир Путин вчера наложи забрана за износ на зърно от страната, която ще влезе в сила до 10 дни. Причината за това действие е тежката суша и големите горски пожари, които обхванаха страната и унищожават реколтата. Забраната хвана търговците неподготвени и това вдигна цените до двугодишен връх и припомни за последната катастрофа с реколтата в Съветския съюз през 1972 г.

“Има пълномащабна паника на европейският зърнен пазар”, коментира търговец.

Европейските цени на пшеницата скочиха с повече от 12% и достигнаха цената от 236 евро за тон при рекорден обем на търговия. Щатските цени достигнаха своя дневен лимит от 7.85 долара за бушел и са увеличиха с близо 80% спрямо цената от средата на юни.

“Няма изгледи тази тенденция да намалее, заяви Ричард Фелтс, брокер от MF Global в Чикаго. Смятаме, че крайните потребители на зърно са все още малко и това може да означава покачване на цените за бъдеще”

Друг търговец заяви, че цените ще продължат да се повишават, заради паническото изкупуване на зърно, но добави, че от гледна точка на търсене и предлагане, те са се повишили достатъчно.

“Това не означава, че скокът в цените ще спре”, допълни той.

Тенденцията в повишаването подхрани опасения от евентуална инфлация на цените на храните и може да се повтори сценарият от 2008 г., когато също имаше криза заради спада в зърнодобива.

“Повишаващите се цени на зърното, отново връщат опасенията от инфлация на цените на храните”, заяви Йоахим Фелс, анализатор от лондонския клон на Morgan Stanley.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!