Летящ старт за България на Мондиал 2010

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
2271

България започна с летящ участието си на волейболния Мондиал 2010 за мъже в Италия (25 септември – 10 октомври), след като победи Китай с 3:0 (25:14, 25:19, 25:22) в първия си мач от Група Е. Двубоят се игра в зала „Пала Руфини” в Торино пред 3800 зрители, а на трибуните имаше много българи, които гордо развяваха родния трибагреник и скандираха „Българи юнаци”.

Двубоят започна добре за българските волейболисти, които набързо поведоха с 3:1. Атака на Чен Пин и грешен сервис на Матей Казийски обаче изведоха Китай напред с 4:3. Матей се реваншира и изравни за 4:4. Равенството се запази до 6:6. Последваха две поредни перфектни отигравания в атака на Тодор Алексиев за да се стигне до 8:6 за България при първото техническо прекъсване. Веднага след него българските играчи увеличиха аванса си на 4 точки при 12:8 и 13:9, а „Пала Руфини” се изпълни със скандирания „Българиии Юнаци!”. Мощни атаки на Владо Николов и Тодор Алексиев доведоха преднината на България до 15:11 при второто техническо прекъсване. Силната игра на българите доведе разликата до 18:11 и 20:11 и дори прекъсванията на китайския наставник не промениха нищо в играта на азиатците. Две поредни точки на Матей Казийски донесоха успеха на България в първата част с 25:14.

Втората част започна доста по-равностойно. Равенството в резултата се запази от началото на гейма до 6:6. Последваха 2 поредни точки на Владо Николов и България дръпна с 8:6 при първото техническо прекъсване. Мощна атака на Матей Казийски над двойната блокада на Китай направи резултата 9:7. Китай съумя да изравни при 11:11. Тук българските волейболисти се активизираха и набързо записаха 5 поредни безответни точки – последната, от които дойде след блокада на капитана Владо Николов и 16:11. Преднината се запази до 18:13, но последва малко разсеяна игра на българите и Китай съумя да намали до 20:18. Тук Силвано Пранди взе прекъсване, а освен това пусна в игра и 18-годишният Николай Пенчев. Смяната заздрави българското посрещане и без проблеми Владо Николов и компания затвориха и втората част с 25:19. Последна точка дойде след отлична блокада на Виктор Йосифов.

България поведе в третата част с 3:1, но Китай успя да изравни при 4:4. Последваха атака на Тодор Алексиев, ас на Виктор Йосифов и аут в атака на Китай за да се стигне до 7:4. Първото техническо прекъсване дойде при 8:5 за България. Блокаут на Тодор Алексиев, тройна българска блокада и атака на Владо Николов направиха резултата 12:6 за националите. Единичен блок на Матей Казийски направи разликата на 7 точки – 13:6. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:11 в полза на България. Ас на Матей Казийски доведе разликата до 17:11. Китай съумя да намали до 14:18 и продължи да затруднява родните национали. Последваха 3 поредни атаки в аут на Владо Николов, Николай Николов и Матей Казийски – азиатците стопиха разликата само на една точка 17:18. При 20:19 в игра за България отново се появи младока Николай Пенчев. До края на гейма българските волейболисти не срещнаха съпротива и спокойно затвориха третата част с 25:21, а с това спечелиха и мача с чисто 3:0 гейма.

Най-полезни за България бяха капитанът Владимир Николов и звездата Матей Казийски, които записаха по 14 точки за победата.

С 9 точки си отличи Николай Николов, а Тодор Алексиев добави 7 точки.

Утре вечер отново в 22,00 часа България среща европейския вицешампион Франция в „Пала Руфини” във втората си среща на Мондиал 2010 от Група Е.

БЪЛГАРИЯ – КИТАЙ 3:0 (25:14, 25:19, 25:22)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 2 Владимир Николов 14, Матей Казийски 14, Тодор Алексиев 7, Виктор Йосифов 3, Николай Николов 9 – Теодор Салпаров- либерото (Николай Пенчев)
Старши-треньор: Силвано Пранди
КИТАЙ: Хонмин Бян 1, Пен Гуо 5, Вейджун Жон 7, Пин Чен 12, Цион Шен, Рунмин Ли 1 – Ци Рен-либеро (Джинтао Су 2, Жи Юан, Чен Жан,  Джянджун Цуи, Шуай Джяо)
Старши-треньор: Джянан Жу

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!