Жена минава покрай табло, призоваващо за спазване на дистанция на плаж на остров Кос, където миналата седмица имаше увеличение на броя на новозаразени с коронавирус
Няколко европейски държави обявиха, че ще засилят отново ограниченията заради ускоряващото се разпространение на инфекцията от коронавирус.
Гърция съобщи, че от 6 до 15 юли няма да допуска на територията си сръбски граждани, след като в петък Белград обяви извънредно положение и възстановяване на част от мерките срещу коронавирусната инфекция. Забраната за граждани на Сърбия важи за всички гръцки гранични пунктове, включително Кулата-Промахон, който беше разрешен за преминаване на българи.
За последното денонощие в Сърбия са регистрирани 302 нови случая при средно 50 през май. От началото на епидемията са потвърдени над 16 хил инфекции и 311 починали. Сърбия и Черна гора бяха в списъка на 15-те „безопасни“ държави, чиито граждани се допускат в ЕС от 1 юли.
Гърция, която свали повечето ограничения за пътуване от 1 юли, обяви, че ще преразглежда често правилата за пътуване, съобщава агенция Ройтерс.
Испанските власти обявиха в неделя, че налагат ограничения на 70 хил. жители в автономната област Галисия, след нов взрив на епидемията от COVID-19. Ден по-рано, за да пресече разпространението на коронавируса, подобна локална карантина наложи и Каталуния.
Хората, живеещи в Ла Мариня – район, разположен по протежение на северното крайбрежие на Испания в провинция Луго – няма да могат да излизат оттам до петък – два дни преди регионалните избори в Галисия на 12 юли.
Премиерът Педро Санчес призова хората да останат бдителни, както и към спокойствие, тъй като по думите му „ранното засичане на тези епидемични взривове показва, че здравната система е много по-добре подготвена“ отколкото през март, съобщава агенция Ройтерс.
В Испания са регистрирани 205 545 заразени с коронавируса, 28 385 от които са починали, по данни на здравното министерство. Това я прави една от най-тежко засегнатите страни в Европа.
Ограниченията за движение бяха върнати и в столичния регион в Португалия. В Лисабон от 1 юли на 700 хил. жители на 20 квартала беше наложена забрана за излизане от къщи.
В Германия продължава карантината, въведена на 23 юни след епидемичния взрив в кланици в Гютерсло и Варендорф, в провинция Северен Рейн-Вестфалия. Мерките там продължават до 7 юли, след като инфекцията от COVID-19 беше потвърдена при около 1500 работници, основно от България и Румъния.
В Италия продължават ограниченията в Мондрагон, близо до Неапол, където на 22 юни 700 души, сред които и много български граждани, бяха задължени да си останат вкъщи заради рязко влошаване на епидемичната обстановка.
На 29 юни британското правителството обяви затягане на ограниченията в Лестър, включително повторно затваряне на нехранителните магазини, в момент, когато в Обединеното кралство като цяло мерките се облекчават.
Близо 11,3 милиона са регистрираните заразени с новия коронавирус по света и над 530 хиляди души са починали от причинявани от него заболявания. За наличие на инфекцията се съобщава в 196 държави и територии.
Съединените щати са най-тежко засегнатата от пандемията държава, с най-много потвърдени заразени и починали – съответно 2,8 милиона и 129 676. Следват Бразилия (1,6 млн. заразени и 64 хил. починали), Великобритания (44 хил. починали от 285 хил. заразени), Италия (35 хил. починали от 242 хил. заразени) и Мексико (31 хил. починали от 252 хил. заразени). Подробности проследете на интерактивната карта. В България потвърдените случаи са 5740, от които 63 за последното денонощие. Починалите са 246. Оздравелите – 2915.