Европейците във Великобритания са непредставени политически

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
155

Александра Булат

Снимка: Личен архив
„Тези, които са пристигнали в Обединеното кралство преди 31 декември 2020 г., трябва да кандидатстват за новия статут на пребиваване. Става въпрос за статут на предзаселване или заселване. По принцип тези, които са пристигнали преди тази дата, могат до голяма степен да запазят досегашните си права. Но онези, които пристигнаха в Обединеното кралство след този преходен период между Обединеното кралство и Европейския съюз, приключил на 1 януари 2021 г., трябва да имат виза, за да работят и учат в Обединеното кралство. Студентите от Румъния или България, които искат да учат тук, трябва да получат студентска виза. По същия начин тези, които искат да работят, трябва да имат работна виза. През изминалия период много европейци осъзнаха, че правата им са се променили, че трябва да предприемат различни мерки, да изготвят различни документи, за да притежават повече права“. Това каза Александра Булат, окръжен съветник в Кембриджшир, Англия, и научен сътрудник в университета в Стратклайд. Работи и за „3-те милиона“ – НПО, която провежда кампании за правата на гражданите на ЕС, живеещи във Великобритания.

След излизането на Обединеното кралство от ЕС, живеещите в страната граждани на други европейски държави се оказаха заплашени да изгубят много от правата си. Интервю с румънската активистка Александра Булат за това как новата ситуация е тласнала тези общности към по-активно организиране и участие в местната политика, и как води до оформяне на нова „европейска“ идентичност.

По думите на Булат преди референдума през 2016 г. много хора са се асоциирали със страната, в която са родени – че са румънци, българи или французи, но след Брекзит много европейци имат европейска идентичност.

„Независимо къде се намираме, правата ни се променят. Всички трябваше да кандидатстваме за нов статут и имахме много въпроси. Сега работя много сред румънската общност. Редица други европейци тук ми казват, че след Брекзит са развили европейска идентичност. За съжаление, да бъдеш европеец не винаги е с много положително значение – специално за онези британци, които са гласували за напускане на ЕС. Те гласуваха и за ограничаване на имиграцията от ЕС. И в известен смисъл вече има повече негативни стереотипи за европейците, за въздействието на европейците върху пазара на труда тук и други неща. Така че за мнозина новата европейска идентичност след Брекзит е начин да се чувстват по-обединени, защото има проблеми, които засягат всички тях. Но от друга страна, да бъдеш „европеец“ е свързано с негативен образ за някои хора и медии във Великобритания“.

Интервюто с Александра Булат и коментар на кореспондента на БНР в Лондон Веселин Паунов по темата за процедурата по издаване на статут на уседналост за европейците, които продължават да живеят на Острова след Брекзит, можете да чуете в звуковия файл.
bnr.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!