Дубай е най-доброто място в света за инвестиция в имот срещу гражданство

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
170

Търсенето на алтернативни варианти за местожителство и гражданство сред международните инвеститори е безпрецедентно на фона на пандемията

Снимка: Christopher Pike/Bloomberg

Дубай е най-доброто място в света за инвестиция в имот срещу местожителство или гражданство, показва индекс на консултантската компания Henley & Partners, изготвен в сътрудничество с Deep Knowledge Analytics.

Индексът е първи по рода си и включва 14 страни, които са оценени по 30 параметра, включително репутация и качество на живот, БВП, минимална изисквана инвестиция в имот, потенциални доходи от наем, разходи по имота, период на задържане на имота, изисквания за местожителство, възможност за използване на криптовалути. Последният критерий става все по-важен за международните инвеститори, отбелязват авторите на индекса.

Дубай получава висока оценка за потенциални доходи от наем, а цената на квадратен метър е по-ниска, отколкото в останалите големи международни центрове. Придобиването на имоти от чужденци е стимулирано от репутацията на града като сигурно и безопасно място за живот, привлекателни възможности за работа, силна икономика и добри перспективи за индустрии като възобновяемата енергия

Испания е на второ място в класацията, подкрепена от силната си икономика. Страната, която е една от най-търсените дестинации в Европа за инвестиция в имот, предлага разнообразни локации – от градове до острови. Чуждестранни граждани могат да инвестират в жилищни и бизнес имоти, както и в покупки на земя без никакви ограничения.
Третото място в индекса е за Черна гора, която се превръща в ключов пазар за второ жилище и инвестиционни имоти в Средиземноморието. В страната няма изисквания за период на задържане на имота или за местожителство на инвеститорите. Те могат да избират имоти в луксозни крайбрежни курорти или в нови сгради, обслужващи все по-популярните планински и ски зони на север.

Турция е на четвърто място, като страната получава висока оценка за относително малката изисквана сума на инвестицията в имот и минималните изисквания за местожителство. Ползите от инвестирането в турската програма за гражданство срещу инвестиция включват стимули от правителството като по-ниски данъци върху покупките и освобождаване от ДДС. Цените на имотите остават конкурентни и това увеличава привлекателността на покупката на имот.

Португалия, която заема пето място заедно с Тайланд, продължава да изпреварва всички останали страни по брой получени запитвания за придобивка на имот срещу местожителство. Пазарът на луксозни имоти в страната показа устойчивост по време на пандемията и се очаква тази тенденция да се запази за инвеститорите, които отдават приоритет на качеството на живот.

На шесто място в индекса е Гърция, чиято програма „златна виза“ предлага на инвеститорите редица придобивки, включително възможността да отдават под наем инвестиционния имот в една от най-популярните туристически дестинации в Европа. Интересът към програмата „златна виза“ в Гърция се радва на стабилен ръст през последните три години най-вече благодарение на достъпния вариант за инвестиция в жилище и липсата на изискване за физическо местожителство.

Гренада заема седмо място в класацията. Островната страна има голям брой студенти, които представляват добра възможност за осигуряване на възвръщаемост от имот под наем. Живописният „Остров на подправките“ е много привлекателен за семейства и хора, които искат да инвестират, за да получат голяма свобода на пътуване. Притежателите на паспорт на Гренада се радват на безвизов достъп до 144 дестинации, включително Китай, Хонконг, Сингапур, Великобритания и Шенгенското пространство в Европа.

Кипър е на осмо място в индекса с висока оценка за сума на изискваната инвестиция, разумни разходи за имота и добри възможности за използване на криптовалути. Търсенето на второ жилище и нарастването на интереса към крайбрежни апартаменти подкрепят имотната индустрия. Чуждестранните инвеститори могат да влагат пари както в жилищни, така и в бизнес имоти.

Три карибски острова допълват топ десет – Доминика и Сейнт Лусия поделят деветото място, а Сейнт Китс и Невис е на десето място. И трите островни страни получават високи оценки за достъпните си изисквания за инвестиция (с минимална инвестиция в имот от 200 хил. до 300 хил. долара), липсата на изисквания за местожителство и благоприятни възможности за използване на криптовалути.

Henley & Partners отбелязва, че търсенето на алтернативни варианти за местожителство и гражданство сред международните инвеститори е безпрецедентно на фона на продължаващите сътресения и несигурност заради пандемията от COVID-19. Консултантската компания отчита ръст с 80% на запитванията през последните 12 месеца след рекордната 2020 г., тъй като богати инвеститори се стремят да диверсифицират местожителството си, както и портфейлите си с инвестиции, за да си осигурят по-добър достъп до убежища срещу неумолимата пазарна и политическа несигурност.

Дмитрий Камински, съосновател и управляващ партньор в Deep Knowledge Group, казва, че пандемията е насърчила инвеститорите да преустроят портфейлите си, като отдадат приоритет на достъпа до места, където те и семействата им могат да получат по-добри здравни грижи и начин на живот. „Дълголетието все повече се превръща в ключов двигател за преместване както на граждани, така и на корпорации. Обикновени хора, компании и инвеститори ще търсят територии, които най-добре подкрепят оптимизирането на здравето и богатството им, както и региони с добре установени екосистеми, които улесняват ръста на компаниите и техните продукти, услуги и вериги за доставка“, отбелязва Камински.

По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!