До колко слънцето е пагубно за коронавируса?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
311

Може да има връзка между слънчевата активност и темповете на разпространение на Ковид-19, смятат изследователи
Ултравиолетовото A (UVA) лъчение очевидно има потискащо коронавируса въздействие, смятат изследователи от Единбургския университет. Изводът си те направили след като сравнили нивото на смъртност от Ковид-19 в САЩ, Италия и Великобритания. Това обаче не е свързано с витамин D, както се предполагаше преди година.

Още в началото на пандемията някои учени предположиха, че може да има връзка между силната слънчева активност и темповете на разпространение на коронавирусната инфекция и нивото на смъртност от болестта.

По принцип ултравиолетовите лъчи са пагубни за всеки един микроорганизъм. Сезонните промени в метеорологичните условия засягат честотата на редица инфекциозни заболявания и могат също да повлияят на Ковид-19.

За да проверят тази хипотеза изследователите сравнили данни от регистрираните случаи заради Ковид-19 в континенталната част на САЩ и нивата на ултравиолетовото лъчение в 2474 окръга за същия период. Те взели предвид и всички фактори, които влияят на податливостта към инфекцията и фаталния риск, включително възраст, пол, етническа принадлежност, социално-икономически статус, гъстота на населението.

Те стигат до извода, че живеещите в райони с най-високо ултравиолетово лъчение са с по-нисък риск от фатален изход при Ковид-19 в сравнение с по-слабо слънчевите райони.
Екипът анализирал данни и от Италия и Великобритания и получили същия резултат.
bgonair.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!