Чуждестранни инвеститори в имоти залагат на британските регионални градове

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
119

През последните 30 години чуждестранните капитали бяха насочени предимно към Лондон, но тенденцията се променя вследствие на пандемията

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Британските собственици на имоти не са единствените, които яхват вълната след година на рязък ръст на цените на жилищата извън Лондон, пише Financial Times.

Инвеститори от Саудитска Арабия до Хонконг залагат повече от всякога на регионални градове във Великобритания, като строят къщи там и получават големи печалби.

През последните три десетилетия чуждестранните капитали текат предимно към британската столица, привлечени от процъфтяващата икономика и резкия ръст на цените на жилищата.

Но когато семейният саудитски конгломерат AIMS Holdings преценявал Великобритания през 2019 г., той бързо стигнал до извода, че градове като Манчестър, Нюкасъл и Лийдс предлагат по-добра стойност за парите.

„Когато за първи път пожелахме да инвестираме във Великобритания, се насочихме към Лондон. След това видяхме, че има много повече добри възможности на други места. Това наистина ни отвари очите“, коментира Абдулазиз Албасам, главен изпълнителен директор на AIMS Investments, подразделението за управление на богатството на AIMS Holdings.

Моментът е идеален.
Средните цени на жилищата в Англия нараснаха с 8,9% за годината до април 2021 г. Но в Лондон ръстът беше само 3,3% спрямо 16,9% в Североизточна Англия. В Шотландия средните цени на жилищата нараснаха с 6,3% през годината до април.
Цените на жилищата в Лондон са два пъти по-високи от средните цени на национално равнище, а коронавирусната пандемия подкопава привлекателността им. Семействата търсят по-големи домове с градини извън града, а много служители вече не са длъжни да пътуват ежедневно до офиса.

В същото време работодателите пренасочват работни места към регионални градове, където могат да привличат наскоро завършили студенти, като им предлагат по-добро качество на живот. Goldman Sachs обяви през април нов технологичен център в Бирмингам със стотици служители, част от разрастваща се тенденция.

Повечето инвестиции са насочени към частни жилища за наемане, предимно апартаменти за работещи младежи. Предприемачите или задържат активите или продават на индивидуални купувачи, обикновено в Азия. Те продължават да управляват сградите срещу определена такса, гарантирайки, че ще запазят стойността си.

Консултантската компания Savills съобщи, че инвестициите в сектора на частните жилища под наем в Манчестър, Бирмингам и Лийдс, взети заедно, са надхвърлили 1 млрд. паунда през 2020 г. спрямо 361 млн. паунда през 2018 г. „Търсенето на инвестиции е силно, а големият брой нови играчи на пазара, както местни така и международни, означава, че пазарите за инвестиционни жилища в регионалните градове и предградията привличат инвеститори с дългосрочна перспектива“, коментира Джаки Дали, директор на жилищните изследвания в Savills.

AIMS купи мажоритарен дял от строителната компания от Манчестър Beech Holdings, която строи жилища, предназначени за студенти.
Директорът на Beech Holdings Уасим Чъдхъри очаква капиталова печалба от 20%-25% между 2020 и 2025 г. „COVID ускорява нашата теза. Седем-осем британски града стават приемливи на институционални инвеститори. Доходността е по-висока в столицата“, казва Чъдхъри.

Beech строи над 1000 апартамента и жилища с брутна стойност при строителството от около 350 млн. паунда в Манчестър и Нюкасъл и се насочва към Шефилд, Лийдс и Бирмингам. Тя преустройва стари офис сгради и почиства замърсени терени.

Основателят Стивън Бийч смята, че без чуждестранните инвеститори хроничният недостиг на жилища във Великобритания щял да е още по-тежък. „Британските банки не се интересуват от регенериране, твърде рисковано е“, казва той. В един от старите проекти Basil House – преустроена офис сграда от 19-и век в центъра на Манчестър, сега двустайни апартаменти се отдават под наем за 2000 паунда на месец с всички включени сметки. „Студентите, които наемат наши жилища, искат да останат, след като намерят първата си работа“, отбелязва Бийч. Сега той е насочил вниманието си към семейни жилища, за да разнообрази микса от приходи.

Градският съвет в Манчестър насърчава инвестициите и през 2014 г. създаде партньорство в Шейх Мансур бин Зайед Ал Нахян, част от управляващата династия в Абу Даби и собственик на футболния клуб Манчестър Юнайтед. Заедно те строят почти 1500 жилища, предназначени основно за сектора на частните жилища под наем.
Градският съвет има съвместно партньорство и с листнатия на борсата в Хонконг конгломерат Far East Consortium, който е активен в Лондон от 2011 г., но започна да работи в Манчестър през 2017 г.

Те ще построят до 15 хил. нови жилища в северната част на Манчестър през идните 15-20 години, една пета от тях са „достъпни“ или отговарящи на нужди, които иначе не се задоволяват от пазара.

Директорът на FEC в Манчестър Гавин Тейлър казва, че големите работодатели като Amazon, ВВС и TalkTalk движат града наред с насърчаващите бизнеса местни власти, които го превръщат в привлекателно място за инвестиции.

FEC, която вече е заделила 600 млн. паунда за инвестиции във Великобритания, сега поглежда към Бристол и Бирмингам. Тя също така пренасочва вниманието си от апартаменти към семейни жилища. „COVID ни кара да преосмисляме живота си. Когато хората затворят очи и си представят мечтания дом, той има четири стени и градина. Това е много скъпо в Лондон“, отбелязва Тейлър.

Аласдаир Никълс, главен изпълнителен директор на Native Land, британска строителна компания за луксозни жилища, която често работи с международни инвеститори, казва, че растящото им присъствие в райони извън Лондон отразява опита им на пазара.

„За нов инвеститор, който иска да навлезе на британския пазар, очевидният входен пункт е Лондон. Но се намираме на етап, в който инвеститорите насочват поглед и към други градове – Единбург, Манчестър, Бирмингам“, казва Никълс.

Native Land, която миналата година придоби бивш универсален магазин в Гилдфорд, за да го преустрои, смята, че малки и големи градове във Великобритания ще последват примера на Единбург и Манчестър в опита им да превърнат централните си части в желани места за живот.

Никълс очаква международните капитали да се възползват от тези възможности. „Мисля, че това ще е голяма част от работата ни в бъдеще“, отбелязва той.
По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Миглена Иванова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!