БХРА: Повече от половината българи не искат да се пуши на обществени места

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
278

56% от българите подкрепят пълната забрана за тютюношушенето на обществени места. Това показват резултатите от проучване на компанията „Ноема”, поръчано от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).


БХРА обаче отново призова за смекчаване на забраната и връщане на отделните салони за пушачи и непушачи в заведенията, стана ясно по-рано днес. 
От БХРА се оплакаха, че забраната е ударила „като с чук” бизнеса им и заявиха, че няма смисъл тя да е толкова строга, след като така или иначе се нарушава в много от кафенетата и ресторантите. По данни на асоциацията след въвеждане на мярката са затворени между 15 и 20% от заведенията в страната и са съкратени близо 16 000 души от сектора. В същото време проучване на „Менпауър” показва, че най-оптимистични планове за наемане са отчетени от работодателите именно в сектор “Ресторанти и Хотели”, където се очаква да има 35% увеличение на заетостта през третото тримесечие. Строителството ще отчете ръст с 22 на сто в наемането на работна ръка, а секторите “Финанси, Застраховане, Недвижими Имоти и Бизнес Услуги”, “Производство”, и “Транспорт, Складове и Комуникации” – с по 17%, прогнозират експертите от „Менпауър”.

Според проучването на „Ноема” 41% от пушачите ходят по-рядко на заведение след забраната за пушене. 20% от непушачите обаче ходят по-често и се застояват повече в кафенета, ресторанти и барове. Една пета от пушачите твърдят, че забраната ги е стимулирала да намалят цигарите, а 1% напълно са ги спрели. Отново според изследването процентът на хората, подкрепящи пълната забрана за пушене в заведенията, е намалял с 14% и достига нива от 34%.
От БХРА настояха, че законът е прекалено консервативен и трябва да се върне старата система с отделни помещения за пушачи и непушачи. „Ние не толерираме тютюнопушенето, обосновките ни са изцяло икономически”, заяви Атанас Димитров, председател на Браншова организация на ресторантьорите – София. Според него настоящият закон не предполага спазване на забраната за тютюнопушене и тя масово се нарушава.
Собственици на заведения от Перник и Стара Загора заявиха, че от зимата насам са съкратили персонала в заведенията си с близо 50%, а оборотът на кафенетата е паднал със 70-80 на сто. Според съдържателите забраната влияе на всички сектори в икономиката, като за пример посочиха намаленото потребление на електроенергия в заведенията им, породено от по-малкото използване на вентилация в отсъствие на пушачи.
От бранша твърдят, че всъщност в цяла Европа се пуши и България е сред малкото страни с толкова нелиберални мерки. Ресторантьорите не отговориха по какъв начин разбират, че падналите им обороти се дължат не на кризата, а именно на забраната за пушене.
Проучването на „Ноема” е проведено чрез телефонни интервюта на 1012 души от цялата страна на възраст между 18 и 65 години.
Студентите са против
От Националното представителство на студентските съвети се обявиха против смекчаване на забраната за тютюнопушене. „Отстъплението от мярката би било престъпен спрямо здравето на нацията акт и прецедент в световен мащаб. Ние апелираме забраната за тютюнопушене на обществени места да се спазва от собствениците на заведения”, заявиха от студентската организация

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!