Режисьори: Барозу е опасен за европейската култура

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
435

Европейската комисия заплашва европейското културно изключение, ако тя продължава да включва тази тема в търговските преговори със Съединените американски щати.


Това е обвинението, което отправиха европейски кинорежисьори след бурна среща в Страсбург с Жозе Мануел Барозу.

“Излизаме от тази среща много, много, много разочаровани”, каза румънският режисьор Раду Михайлеану, дошъл заедно с колегите си да защитава европейската аудиовизуална култура от включването в бъдещите дискусии за постигане на споразумение за трансатлантическа свободна търговия. Това е т. нар. “културно изключение”.

Жозе Мануел Барозу “е опасен човек за европейската култура, той ще изравни всичко”, добави французинът Коста-Гаврас по време на пресконференция в Европейския парламент след срещата с Барозу.

Барозу не разчете посланията от срещата по същия начин. Той заяви в съобщение, че е “успокоил” създателите на филми. “Нашите дискусии днес разкриха, че всъщност има малко неща, които ни разделят – защото всички ние сме обединени от целта да опазим нашата култура”, заяви Барозу, като обяви, че “културното изключение не подлежи на преговори” и, че “няма да има пазарлък за културата”.

Но “пълно изключване на аудиовизуалните /изкуства/ от мандата за преговори не е необходимо за постигане на нашите цели”, твърди президентът на ЕК, като обяснява, че такова изключване ще бъде тактически недостатък при началото на дискусиите с Вашингтон.

Точно за това го критикуват филмовите творци.

“Защо да се преговаря за нещо, което не е на масата? По-добре да го изключим напълно сега”, твърди румънецът Михайлеану. “Културата не е стока, тя не може да се сложи на една маса с коли, лампи или болтове”, добави той заедно с белгийския режисьор Лукас Делво, италианеца Даниел Лучети и поляка Дариуш Яблонски.

В изявление пред АФП френската министърка на културата, Орели Филипети, каза, че Франция “няма да отстъпи” по този въпрос, както и че е направила тази позиция “червена линия”.

“Културата изисква специфични механизми, за да се запази разнообразието на творчеството и да се разширява винаги предварително кръга на публиката, в противен случай съществува рискът от уравниловка”, заяви Филипети като обрисува “катастрофа за европейската киноиндустрия” ако изключението за културата трябва да бъде изоставено.

Европейската комисия даде зелена светлина през март за започването на преговори за споразумение за свободна търговия със САЩ, включително и в аудиовизуалния сектор в мандата за преговори.

Този мандат все още предстои да бъде приет от държавите-членки на ЕС. Обсъждания по темата ще има в петък по време на срещата на министрите на търговията в Люксембург .

Защитниците на културното изключение се страхуват, че споразумение, което включва този сектор ще застраши създаването, разпространението и финансирането на европейски филми.

“Без съвременната европейска система на финансиране на киното”, твърди в Страсбург френската актриса Беренис Бежо, “филмът “Артистът”, който триумфира с Оскар в Холивуд, най-вероятно нямаше да бъде финансиран, тъй като “първо той беше малък филм, който, на хартия, не би трябвало да носи пари”.

За Коста-Гаврас, либерализацията на културния обмен ще позволи на “гигантите Гугъл и Ютюб да влязат у нас и в домовете ни без никакъв регламент”.”Половината от филмите със съпродуцент, които се правят днес, вече няма да може да се направят, защото няма да има повече европейска помощ. Европейските филми ще се стандартизират, както са стандартизирани американските филми”, предупреди режисьорът. /АФП

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!