Багер обира диаманти за $ 700 000 000

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
622

Багер, къртачни машини, тежки ковашки чукове и гумена моторна лодка.С този далеч от елегантен инвентар банда от седем лондонски бандити се опита

през 2000 г. да задигне диаманти и бижута за $ 700 млн. И вероятно щяха да успеят, ако по добро стечение на обстоятелствата “Летящият отряд” на Скотланд ярд – силите за бързо реагиране, не бе получил сигнал за опит за друг провален обир на бандата и не ги следеше изкъсо.

Мишена на обирджиите бе голяма изложба на “Де Беерс” в залата “Милениъм доум” в Гринуич. Сред експонатите изпъкваше “Милениъм стар” – вторият по големина цветен диамант в света без никакви несъвършенства както на повърхността, така и отвътре. Тежи 203,04 карата (40,608 грама) и се оценява на поне $ 300 млн.

С къртачи към “Сърцето на вечността”

Освен него бяха изложени още 11 сини диаманта с общо тегло 118 карата (23,6 грама), както и изключително редкият “Сърцето на вечността”, който тежи 27,64 карата (5,528 грама) и струва поне $ 16 млн.

Планът на бандитите бе да преодолеят загражденията на “Милениъм доум”, разположена на брега на р. Темза, с помощта на багера, да нахлуят в изложбената зала, да разбият витрините от бронирано стъкло с къртачите и чуковете и да избягат с моторната лодка. Те успяха да преминат през всички етапи освен през последния – с лодката.

В рамките на операция “Магьосник” полицията предварително бе изнесла оригиналните диаманти и ги ме заменила с копия, а 40 въоръжени членове на “Летящия отряд” бяха в “Милениъм доум”, преоблечени като чистачи. “Бяхме само на няколко инча от богатството”, каза със съжаление бандитът Робърт Адамс пред съда. Присъдите, издадени през 2002 г., бяха между 4 и 18 години затвор.

Британските власти така и не откриха поръчителя на обира. Появиха се само недоказани твърдения, че скъпоценните камъни са щели да бъдат продадени на руската мафия на доста по-ниска от реалната им цена.

При евентуален успех това щеше да е най-голямата диамантена плячка в историята вероятно и до днес. По онова време рекордът бе “само” $ 60 млн. в скъпоценни камъни, задигнати от емблематичния хотел “Карлтън” в Кан.

Тримата обирджии, които уплашиха охраната и продавачките със стрелба с халосни патрони от автомати, така и не бяха открити.

Да не хванеш крадец в “Карлтън”

По ирония на съдбата едно от нещата, с които е известен построеният преди цял век “Карлтън”, е, че в него през 1955 г. е сниман трилърът на Алфред Хичкок “Да хванеш крадец” с Кари Грант и Грейс Кели. Любимият хотел на кинозвездите тази седмица стана “домакин” на новата рекордна кражба на бижута и скъпоценни камъни.

Един-единствен бандит успя да обере изложените в хотела “изключителни диаманти” на родения в СССР израелски милиардер Лев Левиев. Плячката първо бе оценена на $ 53 млн., но само ден по-късно стана ясно, че богатият евреин се е простил с над два и половина пъти повече – $ 136 млн.

Подозренията веднага паднаха върху “Розовите пантери”, но властите още са много далече от каквито и да било доказателства. Скъпоценностите не са открити вече цяла седмица и според експерти те вече са преработени в други бижута и продадени на черния пазар.

“Розови пантери” върлуват в Европа и Азия

“Розовите пантери” са най-опасните крадци на бижута и скъпоценни камъни през последните 11 години.

Според Интерпол в бандата членуват от 200 до 500 бивши войници от почти всички републики на някогашната Югославия. На тях се приписват обири на близо 200 бижутерийни магазина във Франция, Монако, Швейцария, Люксембург, Лихтенщайн, Германия, Испания, Япония и Дубай. Макар и да не ги свързват с най-големите кражби, общата им плячка възлиза на поне $ 500 млн.

Името им бе дадено след обира през 2003 г. на лондонски бутик на Graff за $35 млн. Когато британските полицаи закопчаха участвалия в набега черногорец Милан Йоветич и годеницата му Ана Станкович, откриха в крема за лице на девойката пръстен с диамант за $ 750 000. Подобна сцена имаше и в комедията “Завръщането на розовата пантера” с Питър Селърс от 1975 г.

Няколко дребни риби от “Розовите пантери” бяха задържани в Европа през последните години. Един от закопчаните – босненецът Рифат Хаджиахметович, дори бе пипнат с фалшив български паспорт в Кипър. Той е участвал в поне два обира в Дубай и Токио. В момента излежава 10-годишна присъда в Япония.

Интерпол така и не можа да разгадае структурата на управление на бандата. Все пак, макар и постфактум, констатира, че сред арестуваните досега “пантери” е имало поне двама от висшите им ешелони. През ноември 2003 г. сърбинът Драган Мъркич избяга от френски затвор с помощта на подадена от негови авери стълба през оградата. А миналия четвъртък босненецът Милан Попарич избяга от затвор в Швейцария пак с помощ отвън.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!