12 процедури за нарушения от ЕК има срещу България

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
243

България не е изпълнила 29,5 % от мерките, произтичащи от членството на България в Европейския съюз, става ясно от доклад, който трябва да бъде приет на редовното заседание на служебния кабинет тази сряда, предаде репортер на БГНЕС.


Към 31 март от всички заложени 184 мерки са изпълнени 71. Изостават от сроковете 21. Това е 29,5% неизпълнение на мерките, което представлява значително намаление в сравнение с месец януари, когато процентът на неизпълнените мерки е 73,5. Част от неизпълнените мерките се дължат на неприемане на четири проектозакона от парламента, поради неговото разпускане. Очаква се забавяне при изпълнението и на други мерки, които изискват санкция на Народното събрание. Традиционно продължава да бъде проблем и продължителното вътрешноведомствено и междуведомствено съгласуване на проекти на актове, особено в случаите, когато в изготвянето на текстовете са ангажирани две или повече министерства и ведомства.

Към настоящия момент срещу България има 12 процедури за нарушения поради нетранспониране в срок на директиви на ЕС. Само за първото тримесечие на 2013 г. ЕК стартира три нови процедури и прие едно мотивирано становище за невъвеждането в срок на директиви на ЕС.

От тези 12 процедури четири са на етап мотивирано становище, а по други две, свързани с прилагането на Третия енергиен пакет, на 24 януари 2013 г. ЕК взе решение за сезирането на Съда на ЕС. С решението си Комисията определи и размера на финансовата санкция, която да бъде наложена на България – по 8448 евро на ден за всяко от нарушенията. За времето от предходния доклад (второто тримесечие на 2012 г.) ЕК е стартирала шест нови процедури за нарушения и е приела едно мотивирано становище за нетранспониране в срок на директиви.

В резултат на положените усилия се очаква закриването на седем от отворените 12 процедури за нетранспониране в срок, тъй като България е изпълнила задълженията си и Европейската комисия е уведомена за това.

Правителството ще предложи утре на Президента Росен Плевнелиев да издаде указ, с който да назначи комодор Емил Ефтимов на длъжността директор на дирекция “Сътрудничество и регионална сигурност” в Международния военен секретариат на НАТО в Брюксел, считано от 16 юли т. г. Ще бъде предложено и удостояване на комодор Ефтимов със звание “контраадмирал”. Министерският съвет ще предложи също за директор на дирекция “Операции и подготовка” в Министерството на отбраната от 27 май 2013 г. да бъде назначен бригаден генерал Стефан Петров.

2075 жилищноспестовни влога са компенсирани през 2012 г. от Националния компенсационен жилищен фонд. Това показва отчетa на Управителния съвет на фонда за миналата година,който трябва да бъде разгледан и приет ма утрешното заседание на кабинета. На местните комисии са преведени компенсации за 14 212 073,26 лв., като средната компенсация по влог е 6849,19 лв. Съгласно Закона за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищноспестовни влогове, средствата от фонда се изразходват за финансово компенсиране на жилищноспестовни влогове чрез левова компенсация на определените към 31 декември 1990 г. спестовни числа по тях съобразно действащия левов индекс.

Редактор: Евгения Гигова
Actualno.com

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!