Великобритания планира система от “свободни пристанища”

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
54

Великобритания публикува вчера планове да развие до десет “свободни пристанища”, където да се търгува безмитно или с ниски мита, след като Обединеното кралство излезе от единния пазар и митническия съюз на ЕС, предаде ДПА, цитирана от БТА.

 

За свободните пристанища ще важат различни митнически правила от тези в останалата част на Великобритания и те ще станат “иновативни центрове, които да стимулират световната търговия, да привличат инвестиции към Великобритания и да увеличат производителността”, посочва правителството в консултативен документ.
Тези зони ще създадат работни места в помощ на някои от най-бедните общини в Обединеното кралство.
Документът не посочва точно къде ще бъдат тези центрове, но отбелязва, че те ще бъдат разположени във вътрешността на страната или близо до вече съществуващи пристанища.
Британските власти изразяват намерение да пресъздадат най-добрите практиките на международните свободни пристанища. С тази цел те възнамеряват да намалят бюрокрацията чрез опростяване на митническите процедури, да проучат употребата на мерки за планиране, за да се ускорят плановите процеси, както и строежа на жилища в и около свободните пристанища, както и да бъдат проведени консултации по широкообхватен пакет данъчни намаления в подкрепа на бизнеса, се посочва в друг документ.
“Гардиън” посочва, че според министрите идеята ще подсили растежа, но критици са на мнение, че така може да се насърчат прането на пари и други престъпления.
Изданието уточнява, че в зоните, които няма да е задължително да се намират на пристанище, няма да се плащат никакви мита, докато те не влязат на британския пазар, което значи, че няма да се плащат мита, ако те се реекспортират от пристанището.
Сред другите допълнителни свободи ще бъде да се плащат мита само за крайните стоки, а не за суровините, внасяни в зоната и след това обработвани. Бизнесът ще бъде освободен от попълване на пълни митнически декларации за внасяните стоки.
Има обаче известни притеснения за рисковете, които може да представляват такива свободни пристанища. В доклад за незаконното финансиране миналата година Европейската комисия предупреди, че свободните пристанища може да са уязвими на пране на пари и финансиране на тероризъм в европейския единен пазар. Според еврокомисаря по ценности и прозрачност (преди по правосъдието) Вера Йоурова свободните пристанища са “нововъзникваща заплаха”.
От 10 януари властите в ЕС са задължени да предприемат допълнителни мерки, за да идентифицират и докладват за подозрителни дейности, извършвани на свободните пристанища или свободните зони заради “многото случаи на корупция, укриване на данъци и престъпна дейност”.
DNEVNIK.BG

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!