Великобритания към ЕС: запазете спокойствие и не заплашвайте с отмъщение

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
51
epa09505437 Britain's Minister of State at the Cabinet Office Lord David Frost attends on day two of the Conservative Party Conference in Manchester, Britain 04 October 2021. The Conservative Party conference runs from 03 to 06 October 2021 EPA/NEIL HALL

Източник: EPA/БГНЕС

Британският министър за Брекзит Дейвид Фрост настоя, че Брюксел трябвало да остане спокоен и да избягва предприемането на “масивно и непропорционално отмъщение”, ако Лондон изпълни заплахата си да ескалира търговския спор след Брекзит, предаде “Ройтерс”.

Фрост увери, че все още не е готов да се откаже от преговорите, насочени към намиране на решение, но повтори, че Великобритания може да задейства извънредни едностранни разпоредби в споразумението за Брекзит, предупреждение, което увеличи напрежението между двете страни.

“Те изглежда твърдят, че ще бъде напълно неразумно за британското правителство уникално да използва тези напълно легитимни предпазни разпоредби… те също така предполагат, че можем да предприемем това действие само с цената на масивно и непропорционално отмъщение”, изтъкна Фрост пред Камарата на лордовете (горната камара на британския парламент).”Внимателно предлагам нашите европейски приятели да останат спокойни и да поддържат нещата пропорционални”, отбеляза още той.

След като излезе от ЕС през миналата година, Великобритания отказа да прилага някои гранични проверки, договорени за Северна Ирландия, като начин да се избегне въвеждането на твърда граница между британската провинция и Република Ирландия, която е член на ЕС. Лондон твърди, че проверките са непропорционални и заплашват мирното Споразумение от Разпети петък за Северна Ирландия, сключено през 1998 г.

ЕС настоява, че е необходим по-строг контрол, за да се защити неговият единен пазар от 450 млн. души.
Ирландският външен министър Саймън Ковни предположи, че задействането на чл. 16, който позволява на двете страни да предприемат едностранни действия, ако преценят, че споразумението има силно отрицателно въздействие върху техните интереси, би означавало, че търговското споразумение от 2020 г. ще трябва да бъде отменено.

Фрост, който трябва да проведе още преговори със заместник-председателя на Европейската комисия Марош Шефчович в петък, отбеляза, че задействането на чл. 16 не било неизбежно, но може да е единствената възможност за Великобритания.

Въпреки че разликата между ЕС и Великобритания понамаля, тя остава изключително голяма, изтъкна той, добавяйки, че имало “малък брой седмици пред нас” и оставали възможности, които все още не са били сериозно проучени.
“Все още има реална възможност да избегнем конфронтацията, за да преминем отвъд тези настоящи трудности и да установим ново и по-добро равновесие”, увери Фрост.

“Има още какво да се направи и със сигурност няма да се откажа от този процес, ако и докато не стане напълно ясно, че нищо повече не може да се направи. Със сигурност все още не сме в този момент”, посочи още британският министър за Брекзит.
news.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!