На историческа среща в Лондон, правителството на Обединеното кралство и Европейският съюз обявиха ново стратегическо партньорство, целящо възстановяване на отношенията пет години след Брекзит. Премиерът сър Киър Стармър заяви, че сделката ще донесе на британската икономика ползи в размер на 9 млрд. паунда, но тя веднага бе подложена на остра критика заради ключов компромис — допускане на европейски риболовни кораби в британски води за още 12 години.
Тази отстъпка отвори вратата за по-широк договор, включващ споразумение по сигурността и отбраната, както и облекчаване на износа на британски аграрни и хранителни продукти за ЕС. Новите правила ще улеснят търговията и с Северна Ирландия, където досега се извършваха сложни проверки.
Сделката беше договорена след продължителни преговори и официално обявена на среща на високо равнище в Ланкастър Хаус, с участието на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Антониу Коща.
Стармър определи споразумението като „прагматично решение“ и „нова глава“ в отношенията между една независима Великобритания и европейските ѝ партньори. Той подчерта, че Великобритания ще получи „безпрецедентен достъп“ до европейския пазар, включително за продукти като бургери и морски дарове.
Ключови елементи на новото партньорство:
-
12-годишен достъп на ЕС до британските риболовни води – компромис, остро критикуван от Консерваторите и бранша.
-
Облекчен износ на храни и животински продукти от Великобритания към ЕС чрез предложено ветеринарно споразумение.
-
Очакван ръст от над 20% на агроизноса според икономисти от университета Астън.
-
360 млн. паунда за развитие на рибарските и крайбрежните общности.
-
Споразумение в областта на отбраната, което би могло да даде на британския отбранителен сектор достъп до фонд от 150 млрд. евро, при допълнителна договорка.
-
По-бърз достъп на британски туристи до ЕС чрез електронни гишета на летищата.
-
Възможно връщане към студентската програма „Еразъм“ и въвеждане на схема за младежка мобилност, макар все още без конкретни ангажименти.
Критиките не закъсняха. Лидерът на Консерваторите Кеми Баденок нарече сделката „обезпокоителна“, а ръководителката на Федерацията на шотландските рибари Елспет Макдоналд я определи като „кошмар“. Най-остър бе лидерът на „Реформ ЮК“ Найджъл Фараж, според когото това е „предателство“.
Въпреки това правителството настоява, че постигнатите договорености ще доведат до икономически ползи и нова ера на сътрудничество. Бизнес министърът Джонатан Рейнолдс отбеляза, че риболовният сектор ще спечели от ветеринарната сделка, а премиерът добави, че премахването на бюрокрацията ще улесни живота на много британски износители.
Споразумението предвижда и т.нар. „динамично съгласуване“ — Великобритания ще трябва да следва измененията в регулациите на ЕС за храни и животински продукти, както и да прави финансови вноски в подкрепа на европейските стандарти.