Вълните от Covid се променят

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
255

Учени смятат, че заболяването може никога да не премине към сезонен характер

Снимка: ЕК

Великобритания в момента е в третата вълна от Covid-19 за тази година, като заболелите най-често се борят с температура и болки в гърлото. Инфекциите в страната продължават да се увеличават, пише The Guardian.

За повечето пациенти това ще е просто неприятно неудобство, но четвъртата вълна се очаква през есента, а петата за Коледа. Според експерти ковид може никога да не премине в сезонен цикъл, както е например грипа, а някои дори се чудят дали това непрестанно боледуване изобщо е възможно да бъде овладяно.

Сезонният грип е еталон за Covid от най-ранната фаза на пандемията и през пролетта бе преминат праг и Covid стана по-малко смъртоносен от сезонния грип за всички възрастови групи. Това беше добра новина. Въздействието на дадено заболяване върху обществото обаче зависи и от това колко хора са заразени и колко често.

Мнозина предполагаха, че до този момент може поне да се насочваме към по-редовен модел на заразяване с Covid, при който ще издържим няколко тежки месеца през зимата и ще го забравим през останалата част от годината. Вместо това изглежда се случва обратното.

„Начинът, по който пандемията се разви и продължава да се развива, е неочакван“, казва д-р Стивън Кислър, епидемиолог от Харвард. Той и негови колеги публикуваха статия през април 2020 г., която прогнозира, че сезонните възобновявания на Covid „може да се появят чак в бъдещето през 2025 г.“. За мнозина в научната общност това беше преломен момент, който даде поглед върху това, което остава след първите няколко месеца на катастрофа и криза – и пося семето на очакването, че Covid ще стане сезонен.

„Очаквахме силни сезонни зимни модели, при които не виждате много извън зимните месеци“, каза Кислер. Това се дължи на факта, че при ограничена информация по онова време респираторните вируси имат естествено предимство през зимата, когато хората са затворени на закрито и когато имунната ни система е потенциално по-малко ефективна. И за много вируси, след като зимната вълна премине, хората остават имунизирани достатъчно дълго, за да потиснат инфекцията до следващата година.

Две години по-късно възгледите на Кислер са променени. „Сега сме в различен пейзаж… Фактът, че имаме толкова бърза поредица от варианти, изглежда, че ги натрупваме с тревожна скорост, е най-изненадващото нещо и това промени начина, по който изглеждат вълните. Бих си помислил, че досега ще е достигнал стабилно състояние. Изглежда, че е точно обратното.“

Други също бяха изненадани от този модел. „Изглежда, че последователните вълни се сближават“, каза проф. Питър Оупъншоу, имунолог от Imperial College London. „Те всъщност стават все по-чести, като едната се натрупва върху другата.“

Според Опъншоу промяната е, че през първата година от пандемията новите вълни са предизвикани от появата на по-преносими варианти, като Алфа и Делта, които разпространяват инфекцията по-лесно. Сега последователните варианти, включително най-новият вариант BA.2.75, наречен Кентавър (Centaurus), се движат основно от „имунно бягство“ – способността да се заразяват хора, които са били ваксинирани и заразени, дори сравнително наскоро.

Австралийският главен комитет за защита на здравето съобщи тази седмица, че инфекции с варианти BA.4/BA.5 могат да възникнат още 28 дни след възстановяване от предишна инфекция с Covid-19.

Няма едно просто решение за ограничаване на постоянната вълна от инфекции. Ваксините бяха огромен триумф, но използваните имат големи ограничения при управлението на тази фаза. Те осигуряват решаваща защита срещу тежко заболяване и смърт, но не и срещу инфекция. И защитата срещу леки заболявания отслабва много бързо.

„Има ясно признание, че това, което имаме сега, не е идеално“, казва Адам Фин, професор по педиатрия в университета в Бристол и член на Съвместния комитет на Обединеното кралство по ваксиниране и имунизация, който обяви в петък (15 юли), че на всички на възраст 50 г. години и повече ще им бъде предложен Covid бустер през есента. „Имаме инструмент, който е наистина добър в спирането на смъртта на възрастните хора. Повече или по-малко сме се отказали от идеята за масова имунизация, за да контролираме разпространението на инфекцията. Ваксинирането на всички на всеки три месеца просто не е възможно.“

Може да се направят специални случаи, каза той, за ваксиниране на здравни работници, например, в очакване на труден момент през януари. „Даването на ваксина на всички тях през ноември би помогнало“, каза той.

Тази ситуация може да се подобри с появата на ваксини от следващо поколение. В ход са големи програми за разработване на устойчиви на варианти ваксини или дори на пан-коронавирусни ваксини, които биха действали и срещу други ендемични коронавируси, а някои прогнозират, че тези ваксини могат да създадат по-траен имунитет.

Има и усилия за разработване на назална ваксина (бел.ред.: която се впръсква в носа като капки за нос), подобна на ваксината срещу грип, която се дава на деца от началното училище, която е по-вероятно да предпазва от инфекция и предаване, както и от заболяване.
economy.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!