Цените на жилищата във Великобритания намаляват за първи път от януари

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
328

Връхната точка на търсенето на имоти на Острова може би е премината, казват брокери

Снимка: Bloomberg LP

Цените на жилищата във Великобритания са намалели за първи път от пет месеца през юни, което е индикация, че имотният пазар вероятно губи част от инерцията си с наближаващия край на данъчните облекчения, предава Bloomberg.

Средната цена на жилищата е намаляла с 0,5% до 260 358 паунда (359 хил. долара), сочат данни на ипотечния кредитор Halifax. Спадът следва покачването с 1,2% през май. От началото на годината цените са нараснали с 8,8% спрямо година по-рано.

„Важно е да поставим умерения спад в контекст, като средните цени все още са с над 21 хил. паунда по-високи спрямо същия период на миналата година след до голяма степен неочаквания период на ръстове“, коментира управляващият директор на Halifax Ръсел Галей.

Данъчно облекчение на стойност 15 хил. паунда за купувачите помогна на имотния пазар да избегне проблемите на по-широката икономика по време на пандемията. Но хората, които са продължили да търсят жилище миналия месец, почти сигурно са закъснели твърде много, за да се възползват изцяло от данъчния стимул, чиято постепенна отмяна започна от 1 юли.

Данните сочат, че купувачите търсят по-големи къщи извън градовете в резултат на 16-месечната блокада, която намали привлекателността на градовете и подхрани очаквания, че повече хора ще работят от вкъщи в бъдеще.

Цените в Лондон са нараснали с 2,9% на годишна база през юни, докато повечето други области са записали двуцифрен скок. Цените на жилищата в Уелс са се повишили с 12%, а в Северозападна Англия и Йоркшир те са записали най-силните си ръстове от началото на 2005 г. насам.

Макар че възстановяването на икономиката, недостатъчното предлагане и стимулираното от пандемията търсене на повече площи може да поддържат ръста на цените, темпът на растеж вероятно няма да е същият като през второто полугодие на 2020 г., прогнозират брокери на недвижими имоти, анализатори и кредитори.

Жилищният бум накара Английската централна банка да изрази притеснение през последно време. Анди Халдейн, който се оттегли като главен икономист на централната банка миналия месец, предупреди, че „нажеженият“ имотен пазар води до неравенство и може да подхрани инфлацията.

Докладът на Halifax е в контраст с данните на Nationwide Building Society, която отчете годишен ръст на цените от 13,4% миналия месец, най-силния от ноември 2004 г. насам. Одобренията за ипотечни кредити са нараснали през май.

„Очакваме годишният ръст да се забави малко повече до края на годината с очаквания скок на безработицата заради прекратяването на мерките в подкрепа на работните места. Освен това връхната точка в търсенето на купувачите изглежда е премината“, отбелязва Галей.

Отделни данни, публикувани вчера, показаха, че строителната индустрия във Великобритания е нараснала с най-бързия си темп от 24 години насам, стимулирана от ръста на жилищното строителство, предава Bloomberg.

IHS Markit съобщи, че ключовият ѝ индекс на мениджърите по поръчките е скочил до 66,3 пункта през юни. Икономисти прогнозираха скромно забавяне. Силното търсене подложи на натиск възможностите на снабдителните вериги да отговорят на очакванията и стимулира най-големия ръст на разходите за покупка от началото на воденето на статистика през 1997 г.

Това са поредните данни, които показват силно възстановяване на икономиката, след като правителството започна да разхлабва ограниченията заради коронавируса.

В същото време активността в строителството на бизнес имоти остава без промяна за пети пореден месец.

По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Миглена Иванова
Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!