Цените на британските жилища растат за девети пореден месец

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
304

Това е най-дългата подобна серия от 2016 г. насам

Снимка: Bloomberg

Цените на британските жилища са се повишили за девети пореден месец през април, тъй като жилищният пазар продължава да се противопоставя на ексалиращата криза с разходите на живот, съобщава Bloomberg.

С ръста от 0,3% на месечна база се бележи най-дългата серия от увеличения от 2016 г. насам, с което средната цена на жилищата е достигнала 267 620 паунда, сочи проучване на Nationwide Building Society. Цените са с 12,1% по-високи спрямо тези отпреди година.

Ръстът се дължи на недостиг на жилища за продажба и търсене вследствие на пандемията за по-големи имоти далеч от градските центрове. Nationwide обаче предупреждава, че нарастващият натиск върху покупателната сила на потребителите, с растящи сметки за електричество и инфлация на 30-годишен връх, вероятно ще забави инерцията.

„Продължаваме да очакваме жилищният пазар да се забави през следващите тримесечия“, казва главният икономист на Nationwide Робърт Гарднър в изявление в петък. „Натискът върху доходите на домакинствата ще се засили“, посочва той.

Ръстът от април е малко под увеличението от 0,8%, очаквано от икономисти, а годишният темп на инфлацията при цените на жилищата леко се забавя от 14,3% през март.

Други препятствия пред пазара включват затегнатата достъпност за купувачите на първо жилище и перспективата за допълнителни увеличения на лихвените проценти от Английската централна банка (АЦБ), докато се бори да забави инфлацията.

Сигнализирайки за потенциални проблеми за жилищния пазар, проучване на АЦБ от март показа, че банките планират значително да свият ипотечното кредитиране заради опасения, че кредитополучателите може да започнат да изпадат в дефолт по дълговете си.

„Изненадващо е, че условията остават толкова благоприятни предвид нарастващия натиск върху бюджета на домакинствата, който сериозно навреди на доверието на потребителите“, казва Гарднър. „Очакванията на потребителите за собствените им лични финанси през следващите 12 месеца са спаднали до нива, последно виждани в дълбините на световната финансова криза преди повече от десетилетие“.

Цената на типично жилище е скочила с почти 52 хил. паунда, откакто започна пандемията в началото на 2020 г., което представлява ръст от 22% на цените. Nationwide посочва и натрупаните през пандемията спестявания и процъфтяващия пазар на труда като фактори, които стоят в основата на пазара.

Ръстът е воден от селските райони като Уелс и Югоизточна Англия, а Лондон изостава. Проучването показва, че „конкуренцията за пространство“ продължава, макар и в по-малка степен в сравнение с преди година.

Жилищният бум помогна на кредитори като NatWest Group, при която брутното ново ипотечно кредитиране е достигнало ,1 млрд. паунда през първите три месеца на годината спрямо 8,4 млрд. паунда през предишното тримесечие, показа отчетът на банката, представен в петък.

„Продължаваме да виждаме силно търсене и ще подкрепяме потребителите си за това“, заяви главният изпълнителен директор Алисън Роуз в разговор с репортери. „Това остава много привлекателен актив за нас и има добра възвръщаемост, която продължава да движи растежа“.

По статията работиха: Виктория Тошкова, редактор Елена Илиева
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!