Страните от ЕС подкрепят съдебни действия срещу Лондон заради проверките в Ирландско море

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
53

Някои дипломати повдигат перспективата за ответни мерки в областта на финансовите услуги – болното място на Великобритания

Снимка: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg

Държавите от Европейския съюз (ЕС) подкрепят предложението на Европейската комисия (ЕК) да предприеме правни действия срещу Великобритания заради решението ѝ да удължи едностранно гратисните периоди за граничните проверки в Ирландско море, съобщават дипломати, цитирани от онлайн изданието Politico.eu.

Някои дипломати от ЕС повдигат перспективата за по-мащабни ответни мерки в областта на финансовите услуги в отговор на британските действия, които според ЕС нарушават международното право.

Британската индустрия за финансови услуги очаква множество решения на еквивалентност, които не са включени в търговската сделка след Brexit. Те ще определят лекотата, с която финансовите компании от Острова могат да оперират на пазарите в ЕС сега, след като Великобритания напусна единния пазар.

По време на дискусия между постоянните представители на ЕС в Брюксел и вицепрезидента на Европейската комисия (ЕК) Марош Шефчович, който отговаря за прилагането на споразумението за оттегляне от ЕС, всички представители на държави, които са се изказали на срещата, „подкрепят предложението на [Комисията] за предприемане на правни действия”, посочва един от дипломатите, говорили пред изданието.

Съдебни действия могат да последват чрез дело за нарушение, което може да отнесе въпроса до Съда на ЕС или да предизвика „процес на уреждане на спорове в Споразумението за оттегляне“, добавя друг дипломат.

Общото ключово послание на страните от ЕС е, че блокът иска да изпрати „твърд отговор, но да остане спокоен и сдържан“, казва трети дипломат. По думите му „твърдо“ означава правни действия, но „спокойно и сдържано“ означава да се продължат преговорите, за да се избегне риска от ескалация на напрежението.

За някои дипломати обаче решението на Обединеното кралство може да има по-дълбоки последици за Лондон. „Има известно насърчение за Комисията да вземе предвид последните събития около протокола от Северна Ирландия при вземане на решение за еквивалентност на финансовите услуги“, казва друг дипломат от ЕС.

„Съвсем ясно е, че Великобритания се нуждае от тези решения за еквивалентност повече от ЕС. Някои държави членки може би по-скоро биха се радвали да имат претекст, за да помогнат на някои банкери от Лондон да се преместят в ЕС“, допълва източникът на медията.

По статията работиха: Миглена Иванова, редактор Елена Илиева
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!