Сравнителен анализ на ваксините срещу COVID-19 на Moderna, Pfizer и AstraZeneca/ Оксфорд

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
239

 

Ваксините срещу коронавирус на “AstraZeneca” и “Pfizer” вече получиха разрешение за употреба във Великобритания, “Moderna” още очакват да получат зелена светлина. Всяка от тях постига ефективност около 90% по време на крайната фаза на клинични изпитвания.

Хронология на разрешенията за употреба на ваксините
Екипът на „AstraZeneca“ и Оксфордския университет обяви резултатите от трета фаза на 23.11.2020 г.

Продуктът бе одобрен от Агенцията по лекарствата и продуктите за здраве на Великобритания на 20.12.2020 г., като първата ваксина бе поставена на 82-годишния Брайън Пинкър на 04.01.2021 г.

Препаратът срещу коронавирус, създаден от фармацевтичния гигант „Pfizer“ и „BioNTech“, е първият, който получи одобрение на територията на Великобритания.

Ваксината на „Moderna“ получи разрешение за употреба в САЩ, но все още не може да бъде използвана във Великобритания.

Принцип на действие на ваксината на „AstraZeneca“ и Оксфорд
Учените от оксфордския университет използват като троянски кон вирус, който обикновено причинява настинка в шимпанзета. Те адаптират вече разработена от екипа технология, която да приложат успешно в борбата с COVID-19.

Направените по-рано модификации предпазват човека от разболяване. Онова, което променят по време на пандемията е да добавят един от гените на новия коронавирус.

Коронавирусният ген прониква незабелязано в човешките клетки и създава уникалния за COVID-19 спайк протеин. Целта е след това имунната система да изгради имунен отговор срещу него, който да помогне на организма да пребори вируса.

Принцип на действие на ваксините срещу коронавирус на „Pfizer“ и „Moderna“
Специалистите от двете компании използват информационна РНК (иРНК), която съдържа генетична секвенция. Чрез нея клетките на ваксиниран човек получават инструкции, че трябва да произведат антигени и съответния имунен отговор.

За първи път учени намират подобно приложение на иРНК.

Прием на ваксините
Всяка от трите ваксини изисква двукратен прием. Комисията по ваксините и имунизациите във Великобритания обаче препоръча на правителството да осигури първите дози от препарата на „AstraZeneca“ на възможно най-голям брой хора от рисковите групи. Ето защо управляващите решиха да удължат интервала между двата приема на 12 седмици.

Ефективност на коронавирусните ваксини на „Moderna“, „Pfizer“ и „AstraZeneca“

Ефективност на ваксината на „Pfizer“
Окончателните данни за ваксината на компанията „Pfizer“ разкриват 95% ефективност срещу вируса след втората доза. Степента на защита остава почти същата и при хората над 65 години, които са най-застрашени.

Първата доза осигурява 52% защита след 12 дни.

Ефективност на ваксината на „Moderna“
Резултатите сочат, че препаратът постига 94,5% ефективност, но от компанията уточняват, че изпитанията все още текат, което може да промени данните.

Ефективност на ваксината на „AstraZeneca“ и оксфордския университет
Първоначално екипът планира ваксината да бъде разпределена в два приема на две цели дози. В този случай очакваната ефективност достига 62%. Когато обаче погрешка доброволците получават първо половин доза, а един месец по-късно – цяла доза, препаратът се оказва много по-надежден, с ефективност от 90%.

Някои експерти, включително Агенцията по лекарствата във Великобритания, поставиха под съмнение резултатите и препоръчаха прием на две цели дози, въпреки по-ниската ефективност.

Според агенцията оксфордската ваксина достига ефективност до 80%, в случаите, когато втората доза бъде приета 3 месеца по-късно от предвиденото.

Експертите от Комисията по ваксините и имунизациите изчислиха, че 22 дни след първата доза степента на защита достига 70%.

Втората доза от препаратите както на „Pfizer“, така и на оксфордския университет, може да бъде приета до 12 седмици след първата.

След полученото разрешение, британската агенция по лекарствата заяви, че втората доза от ваксината на „Pfizer“ трябва да бъде получена 21 дни след първата, но малко по-късно удължи интервала между 21 дни и 12 седмици.

По отношение ваксината на „AstraZeneca“, вторият прием трябва да се направи между четвъртата и дванадесетата седмица след първия.

Проф. Вей Шен Лим, председател на Комисията по ваксините и имунизациите, разкри, че забавянето на втория прием има за цел да осигури първа доза за възможно най-голям брой хора от рисковите групи.

Ваксинация срещу коронавирус на бременни жени и хора с установени алергии
Ваксините, одобрени във Великобритания, нямат противопоказания по време на бременност и кърмене. Все пак се препоръчва консултация с лекар, за да се обсъдят възможните рискове и предимствата в конкретния случай.

При алергия към някое от съставните вещества на ваксините на „Pfizer“ или „AstraZeneca“ не се препоръчва ваксинация.

Според членовете на британската агенция по лекарствата и въз основа на данните от стотиците хиляди ваксинирани граждани до момента, ако алергията е от друг характер, ваксините не крият рискове.

Начин на съхранение на ваксините срещу коронавирус
Най-големите различия между трите ваксини се крият в начина им на съхранение.

Най-строги изисквания за съхранение има ваксината на „Pfizer“, която трябва да се съхранява при -70°С. Така се гарантира нейната максимална ефективност. Друго условие е, че препаратът трябва да се разреди, преди да се инжектира.

Самата фармацевтична компания създаде специализирани кутии, наподобяващи куфари, които съдържат сух лед. По този начин ваксините могат да бъдат съхранявани 10 дни, без да е необходимо да се поставят в специални фризери. Кутиите се транспортират до Белгия, откъдето се разпращат по центровете за ваксинация с камиони, оборудвани с термо сензори и GPS устройства.

Ваксината на „Moderna“ се съхранява по-лесно от тази на „Pfizer“. Тя запазва свойствата и ефективността си до 30 дни при съхранение в обикновен хладилник, на стайна температура – до 12 часа, а при -20°С, каквато е температурата в повечето домакински и медицински фризери – до 6 месеца.

Компанията уверява, че иРНК-1273 може да се транспортира безпроблемно така, както всяка друга ваксина. Освен това не е необходимо тя да бъде разреждана преди инжектирането й.

Препаратът на „AstraZeneca“ и Оксфорд може да се транспортира в хладилни камиони или охлаждащи кутии, след което да се съхранява в специални за целта хладилници при температура от 2°С до 8°С, без да се излага на светлина.

Цена на ваксините срещу COVID-19
Ценовият диапазон е много широк. Ваксината на “Moderna“ e сравнително скъпа. През лятото цената й бе 38 долара за една доза. За сравнение, доза от ваксината на „Pfizer“ струва 20 долара.

Препаратът на „AstraZeneca“ e много по-евтин, като по думите на експерти от компанията цената му ще е „колкото на чаша кафе“, или под 3 долара за една доза.

Ръководството съобщи, че не продава лекарството с цел печалба, така че то е достъпно за всички страни.

„Moderna“ е търговска компания и цели печалба, докато „Pfizer“ обяви, че по време на пандемията, дистрибуцията на ваксината няма такава цел.

Според д-р Золтан Кис, изследовател към Центъра за създаване на ваксини в колежа „Imperial College London“, една доза от продукта на „Moderna“ съдържа по-висока концентрация на иРНК (100 микрограма), отколкото доза на „Pfizer“ (30 микрограма). С други думи, по-евтината ваксина може да се произведе в по-големи количества.

Експертът добавя, че „Pfizer“ могат да загубят преднината си заради изискванията за съхранение и изтъкна още веднъж, че продуктът на „Moderna“ може да се съхранява на по-висока температура.

„Това означава, че след като получи разрешение, ваксината на „Moderna“ срещу COVID-19 може да се достави значително по-лесно и удобно, при това с по-малко разходи, отколкото тази на „BioNTech“ и „Pfizer.“

Наличност на ваксините срещу коронавирус във Великобритания
Британското правителство осигури близо 40 милиона дози от препарата на „Pfizer“, които ще стигнат за ваксинирането на 20 милиона души, или 1/3 от населението на страната. Интервалът между двата й приема е от 21 дни до 12 седмици.

Великобритания поръча 5 милиона дози от ваксината на компанията „Moderna“, които трябва да бъдат доставени до пролетта на 2021 г. Здравният министър Мат Ханкок съобщи, че продуктът няма да бъде наличен по-рано и в Европа.

Страната подпомогна създаването на ваксината на оксфордския университет и има направена предварителна поръчка за 100 милиона дози.
САЩ ще е първата страна, в която компанията „Moderna“ ще предложи своя продукт, тъй като Националните институти по здравеопазване имаха сериозен принос за неговото създаване.

Именно заради участието на експерти от институтите и Департамента по здравеопазване и услуги за човека, се очаква ваксината да е на по-висока цена във Великобритания.

Тя получи допълнителни 2,4 милиарда долара финансова помощ от американското правителство, като до края на годината се очаква в САЩ да бъдат осигурени 20 милиона дози. За останалите държави това означава, че ще се наложи да изчакват своя ред по дата на създаване на поръчката.

Източник: news.sky.com/story/covid-19-vaccines-how-do-the-moderna-and-pfizer-coronavirus-jab-candidates-compare
Снимка: pixabay.com

media.framar.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!