Служителите на затворите готвят протести

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
847

Синдикатът на служителите в затворите в България ще обсъди на събрание на 17 май решение за преминаване към протестни действия и определяне на дата, място и форма на протест.

В защита на техните и на правата на затворниците се обяви и омбудсманът Константин Пенчев.
В писмо до вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков и министъра на правосъдието Диана Ковачева ръководството на синдиката иска корекция в бюджета на Главна дирекция “Изпълнение на наказанията”.

Настоява се и да се вземат мерки за допълнителни средства от централния бюджет за 2012 г. за обезпечаване дейностите по изпълнение на наказанието лишаване от свобода, както и за актуализиране на социални плащания на служителите.

В позицията пише, че ако до дни няма среща между министрите или резултатите не удовлетворяват синдиката, ще бъдат предприети действия, с които  да се защитят исканията на служителите. Те са в протестна готовност от ноември миналата година.

Публична тайна е, че има привилегировани затворници с GSM-и, но още нямат таблети, каза междувременно омбудсманът на България Константин Пенчев пред БНТ, цитиран от БГНЕС.
Преди дни стана ясно, че пет мобилни телефона, таблет и устройство за мобилен интернет, дървени колове и пирони, са открити при внезапна проверка в Бургаския затвор.

Пенчев добави, че гледа не само правата на затворниците, но и на служителите в затворите.
Известно е и състоянието на българските затвори, строени са преди повече от 50-60 години, припомни той. Надзирателите в затворите работят по-дълго, а трудът им не се заплаща адекватно.
“Моята препоръка върви към осъвременяване на тяхното заплащане и условия на труд. Нашето законодателство трябва да е в синхрон не само с европейското, но и с правата на човека. Същото се отнася и за затворниците – те са лишени от свобода, но не и от права”, посочи Пенчев.
Той разказа за случай с мюсюлманин, на когото не му дават храна, която по вяра не може да консумира, защото не яде свинско.
Не казвам, че трябва да му дават по-скъпото агнешко или телешко, но може да е постно, даде решение на проблема Пенчев.
По думите му по подобен казус Полша е осъдена в Страсбург.

Омбудсманът добави, че по-сериозен проблем имат затворници с диабет.

“Трябва да се организираме всички заедно и да променим нещата, а не непрекъснато да бъдем съдени в Страсбург. Институциите ме чуват, когато давам препоръки, но не може веднага това да бъде изпълнено, както е по закон в 14 дневен срок, но е важно да кажат какво възнамеряват да правят”, уточни Пенчев.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!