Служителите на ЕК може да пострадат от хакерски атаки заради “Айфон”

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
590

Европейската комисия (ЕК) съобщи, че е напълно уверена в системите си за сигурност въпреки страха, че "Айфон",

който се използва от хиляди служители, е уязвим за хакерски атаки, съобщи EUobserver.

“Ние избираме нашите системи и хардуер въз основа на определени критерии, сред които е и сигурността. Ние сме напълно уверени в мерките по сигурността, които сме взели”, заяви говорителят на ЕК Майкъл Ман в отговор на германското предупреждение за телефоните на “Епъл”.

Германското федерално бюро за информационна сигурност обяви в официален доклад в сряда, че устройствата “Айфон”, които използват версии 3.1.2 и 4.0.1 на софтуера на “Епъл” iOS, могат да станат обект на хакерски атаки.

“Възможните сценарии за кибер престъпниците включват четене на конфиденциална информация (пароли, събитията в календари, съдържание на електронната поща, есемеси, контакти), достъп до вградените камери, добиране до телефона и до местоположението на потребителя чрез GPS приемника на телефона”, съобщава докладът. “Очаква се хакерите скоро да се възползват от слабите места в софтуера.”

Най-застрашени са хората, които отварят PDF файлове, хиперлинкове в пощите си или “Туитър” съобщения, допълва докладът.

Хакер с псевдоним Comex писа за проблема преди няколко дни в различни форуми. В момента от “Епъл” работят по него, но не е ясно кога ще са готови с решението.

Говорителят на ЕК каза, че около 2500 служителя използват “Айфон”-и, след като са били сравнени с други марки по критерии като цена, сигурност и др. през 2008 г. Заради резултатите от това сравнение ЕК е отхвърлила устройството “Блекбери”, популярно сред бизнес средите.

Някои от служителите в ЕК, които се занимават с международните отношения, имат достъп до класифицирана информация. Ако тя попадне в грешните ръце, би могла да причини “гибелни” последици за интересите на ЕС и за тези на отделните държави-членки. Членове на комисията, които се занимават с политиката по конкурентоспособността, също работят с много специфична търговска информация, която може да навреди на интересите на големи корпорации, ако изтече, уточнява EUobserver.

От друга страна съществуващите протоколи по сигурността предотвратяват отварянето на криптирани съобщения на преносими устройства, допълва изданието.

Специална работна група, съставена от избрани експерти от секретните служби на държавите-членки, в момента работи по системите за сигурност на Европейската служба за външна дейност. Групата обръща особено внимание на мобилните устройства като мобилни телефони, лаптопи и USB устройства заради безпокойството, че новата служба за външна ще стане мишена на държави като Русия, Китай и частни търговски интереси, посочва източник от работната група пред изданието.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!