Складовете – новата мода в имотния сектор във Великобритания

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
263

Рекорден обем от площи, надминаващи над два пъти размера на Хайд Парк в Лондон, трябва да бъдат завършени тази година

Снимка: Prashanth Vishwanathan/Bloomberg

Великобритания е насред рекорден бум в строителството на големи складове в подкрепа на бързия растеж на онлайн пазаруването по време на пандемията, като предстоящите за завършване площи тази година са над два пъти по-големи от размера на Хайд Парк в Лондон, пише британският вестник Guardian.

Според изследване на консултантската компания Knight Frank близо 3,4 млн. кв. м складови площи трябва да бъдат завършени през 2021 г. спрямо 2,1 млн. кв. м миналата година и 1,9 млн. кв. м през 2019 г.

По данни на компанията инвестициите в складове във Великобритания са възлезли на рекордните 6 млрд. паунда през първото полугодие, което е над два пъти повече от отчетените 2,7 млрд. паунда през същия период на миналата година и с 54% над равнището от предходния рекорд през 2018 г. Чуждестранните инвеститори от останалата част от Европа, САЩ, Южна Корея и Китай са съставлявали над половината от общия обем на инвестициите.

Както може да се очаква Amazon е голям играч в складовия бум. Данни от юли на консултантската компания Savills показаха, че компанията за онлайн търговия на дребно е подписала 18 наемни договора от началото на годината спрямо 19 за цялата 2020 г. Общият брой за миналата година ще бъде достигнат скоро с подписването на 20-годишен договор за наем за 65 хил. кв. м в Лутъруърт, Лестър. Сделката е на стойност 97 млн. паунда.
„Макар че в исторически план търсенето от наемателите в логистичния сектор е тясно свързано с ръста на БВП, продължаващата революция с електронната търговия води до значителен ръст на търсенето на складови площи в Европа. Това, от своя страна, тласка нивата на свободните площи до историческо дъно, което води до ръст на наемите“, коментира Джеймс Сепала, ръководител на имотния отдел за Европа в Blackstone.
Центровете за данни, които складират дигитална информация, обработват поръчки, доставки и снабдителни вериги, са друг компонент от растящия пазар на складови площи. Във Великобритания се намира вторият по големина хъб с центрове за данни в света след Вирджиния в САЩ.

Компании за частни капиталови инвестиции начело с американските компании Blackstone и KKR, залагат на британския пазар на складови площи, привлечени от бързия ръст на наемите. Blackstone постигна неотдавна сделка за 1,3 млрд. паунда за придобиването на британската строителна компания St Modwen, която има и подразделение за складове.

В същото време British Land, една от най-големите строителни компании във Великобритания, разпродава офиси, супермаркети и търговски центрове и вместо това изкупува ритейл паркове и складове около Лондон.

„В момента всички глобални инвестиционни компании поставят складовете на челно място в списъка си с покупки. Има голямо, интензивно внимание към складовете от последна миля и градската логистика, главно защото оттам ще дойде най-големият ръст на наемите“, коментира Маркус де Минквиц, ръководител на отдела за индустриални и логистични имоти за Европа в Savills.

Според Чарлз Бинкс, ръководител на отдела за логистични и индустриални имоти в Knight Frank, всеки един милиард паунда приходи от онлайн продажби изисква около 130 хил. кв. м складови площи, като наемите растат наред с търсенето. В Нортамптън, който е сред водещите логистични хъбове във Великобритания, сега те са между 80 и 83 паунда на кв. м спрямо между 69 и 72 паунда по същото време миналата година и 59 паунда преди пандемията. „

Сделките се сключват без никакви отстъпки“, отбелязва Бинкс.

„За първи път, откакто се помня, имам хора, които започват да търсят в Северозападна Англия или Мидландс, а в крайна сметка купуват площи в южната част на Йоркшир, защото се нуждаели от имоти и не можели да чакат“, казва той.

„Те биха направили компромис с локацията, но не и със специфичните си изисквания. Искат добри квадратури, добра височина, множество врати“, коментира Бинкс.

По статията работиха: Божидарка Чобалигова, редактор Аспарух Илиев
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!