Сделка, без сделка или без Brexit?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
127

Тереза Мей е поставена между “чука и наковалнята” в преговорите с ЕС
Британският министър-председател Тереза Мей. Снимка: Ройтерс

Опитите на британския премиер Тереза Мей да преговаря за „мек” Brexit не намират подкрепа от парламентарното мнозинство. Не са подкрепени и плановете на желаещите „твърд” Brexit. А това може да доведе до нов референдум, който би задържал Великобритания в пределите на Европейския съюз (ЕС), пише Хюго Диксън, журналист от InFacts, за EurActiv.

Докато преговорите за Brexit влизат в своя финален етап, ЕС трябва да си припомни, че тук не става въпрос само за два сценария: или Великобритания ще излезе със сделка от преговорите, или ще напусне без никакво споразумение. Има и трети – да не напусне изобщо.

Възможността Brexit да бъде отменен нараства с всеки изминал ден. Дори Тереза Мей да успее да стигне до сделка, нейните шансове да я прокара през британския парламент не са никак големи, смята Диксън.
Мей среща една почти невъзможна тройна опозиция: тя трябва да надвие търсещите „твърд” Brexit, оформили лагер около бившия външен министър Борис Джонсън; новия любимец на Консервативната партия Джейкъб Рийс-Мог (спряган за евентуален заместник на сегашния премиер); и ирландската Демократична юнионистка партия (DUP), която вече веднъж „спъна“ опита на Мей за постигане на сделка с председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер.

Въпреки че премиерът може да задоволи исканията на две от трите групи, ще бъде истинско чудо, ако Мей успее да се пребори едновременно с цялата опозиция за постигане на споразумение.

Ако тя се върне със сделка, вероятно ще спечели проевропейските консерватори, но ще има обратния ефект при хората около Борис Джонсън, за които цялата идея на Brexit е да си върнат пълния контрол над Великобритания.

Целите на Мей за тях означават загуба на контрол, което не ги удовлетворява. Според Джонсън „мекият Brexit” ще бъде по-лош вариант от това страната да остане в пределите на ЕС.

Съществува и твърдо ядро от членове на парламента, които няма да се поддадат на никакви преговори с Мей за постигане на „мек“ вариант с ЕС. Това е повече от достатъчно, за да се провали сделката, смята Диксън.

Вариант е самият ЕС да направи допълнителни компромиси, с които да умилостиви противниците на плана на Мей, защото ако Великобритания излезе без сделка от преговорите, ще има сериозни щети и за блока.

Ако премиерът се завърне без споразумение, това ще бъде посрещнато с аплодисментите единствено от желаещите „твърд” Brexit. Но срещу нея ще се обърнат проевропейските консерватори.

Ако вътрешната политическа действителност на Великобритания успее да се пребори за нов референдум, най-вероятно страната ще успее да запази мястото си в ЕС. Заради сериозните затруднения в разговорите между британските власти и представителите на блока, голяма част от гражданите на Обединеното кралство вече започват да изпитват сериозни съмнения относно идеята за излизането на страната от ЕС. Това се вижда и в редицата анкетни проучвания, които бяха направени.

Проевропейците обаче трябва да разберат какви са били причините, накарали същите тези граждани да гласуват за Brexit преди две години, ако не искат това да се повтори отново.

Според Диксън именно сега е моментът Европа да бъде силна. Старият континент е изпаднал в остра полемика за своята цялост в момент, в който Русия засилва своята енергийна експанзия, американският президент Доналд Тръмп разтърсва световните пазари, а мощта на Китай продължава да расте.

ЕС не бива да се стреми да наказва Великобритания. Блокът трябва да предложи на Мей най-добрата сделка в съответствие с неговите принципи и интереси.

По статията работиха: Аспарух Илиев, редактор Виктория Тошкова
investor.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!