Разводът на ЕС и Обединеното кралство е финализиран

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
362

Главният преговарящ на Евросъюза за Брекзит Мишел Барние.

Европейският парламент ратифицира търговското споразумение между ЕС и Обединеното кралство, слагайки край на формалната процедура за Брекзит.

С 660 гласа “за”, 5 “против” и 32 “въздържали се” евродепутатите гласуваха последния правен акт по напускането на Великобритания от ЕС на 31 декември 2020 г. “Въпреки решението на Великобритания да напусне нашия съюз ние все още споделяме дълбоки и дългогодишни връзки, ценности, история и географска близост”, заяви председателят на европарламента Давид Сасоли, подчертавайки, че търговското споразумение е най-всеобхватното, подписвано от ЕС с трета държава.

Ратификацията позволява споразумението, което досега се прилагаше временно от европейска страна, да влезе окончателно в сила. “Това е развод. Това е предупреждение. Това е провал на Европейския съюз и ние трябва да извлечем поуки от него … Защо 52% от британците гласуваха срещу Европа? … Нашето задължение е да слушаме и да разберем чувствата на хората “, заяви главният преговарящ на ЕС за Брекзит Мишел Барние пред депутатите. В края на дискусията той беше изпратен със ставане на крака и продължителни аплодисменти за работата му по договарянето на условията за Брекзит.

Заедно с ратификацията Европейският парламент прие и резолюция, в която Брекзит е наречен “историческа грешка”. В 17-страничната позиция се изказва съжаление, че споразумението за сътрудничество има ограничен обхват и изключва области като външната политика и обмяната на студенти. В същото време Европейският парламент заявява, че подкрепя търговското споразумение, което “ограничава отрицателните последици от оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС и създава рамка за сътрудничество”.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че то дава на двете страни инструменти – като механизъм за уреждане на спорове и въвеждане на мита, “които не желаем да използваме”. “Ако се наложи няма да се поколебаем да го направим”, обяви тя в пленарната зала на Европейския парламент по време на заключителния дебат във вторник в Брюксел.

Позовавайки се на едностранни мерки на Обединеното кралство в нарушение на Споразумението за оттегляне и на протокола за Северна Ирландия към него, повечето евродепутати, които се изказаха по време на дискусията, изразиха надежда, че споразуменията ще предоставят допълнителни правни инструменти за предотвратяване и защита срещу едностранно отклонение от задълженията, поети от двете страни.

Споразумението за търговия и сътрудничество между ЕС и Обединеното кралство, постигнато на 24 декември 2020 г. след повече от четири години преговори, урежда отношенията им след края на 47-годишното членство на Великобритания в ЕС. То влезе в сила в полунощ на 31 декември 2020 г. централно европейско време. Британският парламент ратифицира споразумението 30 декември 2020 г., а ден по-рано ЕС прие да го прилага временно до 30 април, докато то бъде ратифицирано от Европейския парламент. Предстои правителствата на страните членки да го подпишат, след което Лондон ще бъде информиран, че то е окончателно прието.
dnevnik.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!