Работната сила във Великобритания се е свила с 500 хил. души

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
153

Безработицата е рекордно ниска, но отработените часове са под нивото от преди пандемията

Снимка: Economy.bg

Броят на хората, които са отпаднали от пазара на труда във Великобритания от 2019 г. насам и които се позовават на дългосрочно заболяване или проблеми с психичното здраве, се е увеличил с половин милион или около 25%, съобщи Службата за национална статистика (ONS).

Увеличението на дългосрочните заболявания започна през 2019 г., преди пандемията, преди да нарасне рязко с 363 000 между началото на 2020 г. и трите месеца до края на август 2022 г., за да достигне 2,5 милиона, се казва в съобщението.

Анализът увеличава притесненията на Bank of England, тъй като тя се стреми да укроти инфлацията, която сега е на 40-годишен връх. BoE е загрижена, че броят на хората, които напускат британската работна сила, ще подхрани инфлационния натиск и последните данни за пазара на труда сочат рекордно напускане на работна сила, отбелязва „Ройтерс“.

„Необходимо е повече разбиране за въздействието на времето за изчакване на Националната здравна служба (NHS), дългия COVID и застаряващата работна сила“, каза ONS в доклад, който анализира предварително обявени официални данни.

Дългосрочното заболяване е причината, посочена от 28% от хората, които нито са работили, нито са търсили работа между юни и август 2022 г., спрямо 25% в началото на пандемията. Въпреки това повечето хора, които сега посочват дългосрочно заболяване като причина да не работят или да търсят работа, първоначално са отпаднали от пазара на труда по друга причина.

Най-честата и най-бързо нарастваща категория влошено здраве е „други здравословни проблеми или увреждания“, въпреки че ONS се съмнява дали увеличението се дължи основно на дългия COVID, тъй като най-голямото увеличение се случва през 2019 г. Психичните заболявания и нервните разстройства са се увеличили с 22%, но депресията и тревожността са непроменени.

Отделни данни показват, че Великобритания изостава зад почти всички богати нации във възстановяването на пазара на труда след COVID и е на път да стане единствената голяма развита страна със заетост под нивата преди пандемията в началото на 2023 г.

Комбинация от фактори, включително нарастване на хората, които се пенсионират по-рано, дългосрочно заболяване и по-ниска миграция, изчерпват работната сила на Великобритания, според Института за изследвания на заетостта (IES), който анализира данните.

Великобритания има 600 000 повече хора, които не участват на пазара на труда в сравнение с 2019 г. Това е въпреки свиването на безработицата до най-ниското ниво от почти 50 години. Преди пандемията Великобритания имаше много високи нива на заетост по исторически и международни стандарти.

Сред развитите страни в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) само Швейцария и Латвия са отбелязали по-големи спадове на заетостта след COVID.
economy.bg

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!