Пускат СРС-та при разследвания за купуване на гласове

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
0
593

Парламентът реши да се прилагат специални разузнавателни средства (СРС) при разследването на престъпления, свързани с търговията с гласове. Прието беше окръжните прокуратури да искат прилагането на СРС за престъпления, свързани с купуването на гласове.Това стана при окончателното приемане на промени в Изборния кодекс, предаде БТА.


СРС ще се прилагат при разследването на престъпления по няколко текста от Наказателния кодекс. Срещу лице, което организира предлагането или даването на другиго на имотна облага с цел да го склони да упражни избирателното си право; както и срещу лице, което предоставя имотната облага на лица, извършващи търговия с гласове.

Специални разузнавателни средства ще бъдат ползвани и срещу лице, което образува или ръководи група, която си поставя за цел да извършва престъпления, свързани с търговията с гласове.

За да въведат ползването на СРС, депутатите промениха текстове от Наказателния кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс и от Закона за СРС.

Независимият депутат Георги Терзийски заяви, че има опасност да се ползват безконтролно СРС срещу политически опоненти, за да се притискат.  Искра Фидосова (ГЕРБ) посочи, че няма такива опасности, защото искането ще се прави от окръжната прокуратура. Тя обясни, че специалните разузнавателни средства ще се прилагат само, когато има обосновано предположение за извършване на престъпление.

Депутатите решиха още на местните избори през 2015 г. експериментални преброителни комисии ще броят гласовете на територията на две общини с население над 30 000 души, определени след жребий на ЦИК.
Това трябва да стане не по-късно от 60 дни преди деня на вота, предвиждат промените.

На изборите за евродепутати през 2014 г. пък ще може да се гласува и по интернет чрез специални терминали. Гласуването ще се провежда в до 20 избирателни секции, определени чрез жребий от Централната избирателна комисия.

Избирателите, който искат да гласуват по интернет, трябва да подадат заявление на съответен сайт не по-късно от 25 дни преди изборния ден и да получат парола за гласуване. Те трябва да имат постоянен адрес или адрес на пребиваване на територията на съответната секция.

Сайтът позволява гласуване по интернет в период с продължителност от 72 часа, който изтича в 21.00 часа в деня, предхождащ изборния ден на територията на страната. Избирателят може трикратно да промени избора си, като след всяка промяна се изисква потвърждаване на новия избор.

Избирател, който е заявил, че ще гласува по интернет, не може да гласува с хартиена бюлетина. Избирателите имат право да се откажат от гласуване по интернет не по-късно от 12 дни преди изборния ден и да възстановяват правото си да гласуват в избирателната секция по постоянния си адрес или адрес на пребиваване.

Подкрепете инициативата за построяване на български Православен храм в Лондон!